Дома Health Ова е чај кој ја ублажува анксиозноста и ги подобрува когнитивните способности

Ова е чај кој ја ублажува анксиозноста и ги подобрува когнитивните способности

376
0

Ова е чај кој ја ублажува анксиозноста и ги подобрува когнитивните способности
За луѓето со дијабетес тип 2 кои секојдневно се соочуваат со различни видови на стрес, рече Вејд

Чајот од нане може да ви помогне да се чувствувате помирни и поопуштени, а тоа е добра вест за вашиот A1C. Тоа е тест на крвта што го мери вашето просечно ниво на шеќер во крвта во последните три месеци.

Смирувачки ефекти

  • За луѓето со дијабетес тип 2 кои секојдневно се соочуваат со различни видови на стрес, благотворното дејство на чајот од нане може да биде многу корисно и ефикасно решение, бидејќи намаленото ниво на стрес често може да го подобри нивото на гликоза во крвта – вели светски познатиот нутриционист Палински Ваде.

Стресот може да го зголеми нивото на шеќер во крвта и да го отежне неговото контролирање.

Во една студија, истражувачите откриле дека аромата на пеперминт (која ја добивате кога пиете чаша чај) помага да се намали анксиозноста, фрустрацијата и заморот.

Намалување на болката
Друга студија, објавена во октомври 2019 година во „Journal of Pain Research“, покажа дека аромата на пеперминт помага да се намали болката и анксиозноста предизвикани од интравенска катетеризација, а истражувачите предложија ароматерапијата со пеперминт да се препорача пред постапката.

Исто така, се претпоставува дека има антиканцерогено дејство, бидејќи содржи перилил алкохол, за кој се покажало дека е одговорен за превенција од рак на дебелото црево, кожата и белите дробови

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 11 АПРИЛ! Вагите ќе имаат љубовен карактер, а еден знак чека позитивна промена на работа!
Следна објаваПовеќе од половина од светската популација ќе биде со прекумерна тежина или дебели до 2035 година

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име