Дома Живот Ова е храна која не треба да ја јадете за појадок

Ова е храна која не треба да ја јадете за појадок

478
0

Познатата изрека дека појадокот е најважниот оброк во денот е донекаде нецелосна, затоа што јадењето на која било храна како утрински оброк нема секогаш да обезбеди доволно енергија која ви е потребна во текот на денот.

Идеалниот појадок треба да содржи јаглехидрати од цели зрна, протеини и свежо овошје или зеленчук. Еден таков оброк е, на пример, чинија овесна каша со сецкани ореви и боровинки. За жал, премногу често таквиот оброк го заменуваме со готови оброци кои се полни со шеќер и не содржат доволно хранливи материи. Во продолжение дознајте кои се најчестите од нив!

Смути од продавница
Ако вашето утринско смути доаѓа во шише со етикета, најверојатно консумирате додаден шеќер кој не ви е потребен. Ваквите смути обично содржат многу овошје и умерени засладувачи, поради што имаат многу висока содржина на шеќер. Наместо тоа, подгответе сами смути со здрави протеини како јогурт и урда, кои ќе го заменат шеќерот. Додадете малку зеленчук за да ја добиете утринската доза на хранливи материи.

Месни производи
Однесувајте се кон сланината како повремено утринско уживање и дефинитивно избегнувајте го секојдневното консумирање. Месните производи како сланина, чадена шунка и колбаси содржат големи количини на натриум кој го поттикнува вашиот апетит, поради што обично јадете повеќе отколку што сте планирале. Исто така, храната со висока содржина на сол може да го зголеми вашиот крвен притисок и да предизвика главоболки.

Слатки житни снегулки
Внимавајте да не ве измамат житариците кои наводно содржат многу витамини и минерали – секогаш проверувајте ја содржината на шеќер пред да купите. Слатките житарки можеби изгледаат како добар избор за појадок поради додадените витамини и минерали и фактот што ги консумирате со млеко кое е богато со калциум. Сепак, тие содржат многу малку влакна, поради што генерално ќе јадете повеќе од препорачаната порција, а со тоа и непотребно ќе консумирате дополнителен шеќер.

Енергетски пијалоци
Енергетските пијалоци едноставно не можат да бидат дел од балансиран појадок. Ако пиете едно од „оние“ утра, можеби ќе бидете во искушение да пиете еден таков пијалок, но тоа само ќе ги влоши работите. Имено, енергетските пијалоци се полни со шеќер и кофеин, а по ненадеен излив на енергија, брзо ќе следи ненадеен пад. Наместо тоа, јадете балансиран појадок кој ќе направи да се чувствувате многу подобро и ќе ви даде енергија која ќе трае многу подолго.

Овошен јогурт без маснотии
На повеќето луѓе често им недостасува фактот дека купувањето јогурт со додадено овошје значи и додадени шеќери. Исто така, ако сакате да го намалите внесот на утрински калории, заменете го јогуртот без маснотии со грчки јогурт – на овој начин ќе го намалите внесот на шеќер, ќе добиете повеќе протеини и речиси ќе го преполовите внесот на натриум. Ако додадете малку бобинки, јаткасти плодови и семки, ќе добиете одличен здрав појадок.

Крофни и колачи
Лошата вест е дека крофните и колачите не треба да се јадат за појадок. Покрај тоа што нивните слатки се полни со шеќер, тие не содржат ниту протеини ниту хранливи материи. Торти, мафини, колачи и колачи може да го зголемат шеќерот во крвта и да предизвикаат негово опаѓање, предизвикувајќи да се борите со слатки желби во текот на денот.

Претходна објаваКолку добро ги познавате нашите планините проверете на квиз…
Следна објаваКако телото кажува дека му недостасуваат витамини?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име