Дома Health Ова е положбата во која сите треба да спиеме, тврдат експертите

Ова е положбата во која сите треба да спиеме, тврдат експертите

266
0

Ова е положбата во која сите треба да спиеме, тврдат експертите
Положбата за спиење може да има големо влијание врз здравјето


Сигурни сме дека многумина од вас не размислуваат многу за тоа како спијат, односно во која поза. После напорниот ден и темпото на живот кое сите го имаме, многу пати е само важно да легнете во кревет и да заспиете и да потонете во мирен сон.

Сепак, експертите откриваат дека положбата во која спиете може да има големо влијание врз вашето здравје – од тоа колку добро спиете до напнатоста што ја чувствувате на различни точки во телото, што често доведува до болки во мускулите и зглобовите.

Спиењето на грб како најдобра положба
Експертот за спиење Киера Причард од Everynight Mattresses вели дека спиењето на грб е најдобрата положба каде што пршлените во грбот можат природно да се усогласат во неутрална положба без никакви свиткувања или кривини и е здраво за вашиот ‘рбет. Тој истакнува дека телото на секого е различно и некои пози може да бидат подобри за одредена личност врз основа на вашата висина, тежина или претходни повреди, а доколку имате болки во грбот, задолжително практикувајте да спиете на грб.

Покрај горенаведеното, оваа поза е добра и за спречување на металоиди, рефлукс на желудечна киселина и им помага на луѓето со настинка или алергии. Ако спиењето на грб не ви доаѓа природно, практикувајте го со вежбање на умот. Дури и ако заспиете на грб и се будите во текот на ноќта во друга положба, едноставно превртете се на грб и продолжете да спиете така. Потребна е самодисциплина која може да се усоврши.

Ако ги погледнеме долгорочните придобивки од овој тип на спиење, тоа помага:

во намалување на болките во грбот
во намалување на главоболката
со притисок во градите
го ублажува секретот во синусите.
Сепак, сепак само 10% од луѓето спијат на грб, додека дури 74% од нив спијат на страна, а само 16% спијат на стомак.

Дополнително, важно е да се спомене дека спиењето на стомак е единствената поза која се смета за нездрава бидејќи е многу стресна за ‘рбетот бидејќи создава притисок врз него, како и врз градите и белите дробови. Во оваа поза повеќе е функцијата на вратот, кој треба да го свртите на левата или десната страна, а со тоа го загрозувате протокот на крв.

Претходна објаваКои се најпопуларните фризури во моментов?
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 6 АПРИЛ! Вагите пред можност за краткотрајна врска, Водолијата за промена на работното место!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име