Дома Живот Ова е најдоброто место за сушење алишта во затворен простор

Ова е најдоброто место за сушење алишта во затворен простор

1478
0

Сушењето алишта во затворен простор не е идеално бидејќи влажната облека ослободува влага во воздухот што може да доведе до раст на мувла.

Се чини дека сушењето алишта е лесно и само ја ставате облеката на некоја површина, ја фаќате неколку часа подоцна и ја фрлате назад во плакарот. Но, кога станува збор за постудено и влажно време, работите можат да станат покомплицирани – особено за оние кои сакаат да ги намалат сметките за енергија.

Имено, во зима има помалку можности да се сушат алиштата на отворено. За оние кои имаат доволно среќа да имаат пристап до машина за сушење, ова може да биде решение за ефикасно сушење на алиштата внатре. Сепак, некои луѓе немаат простор за машина за сушење или не можат да си дозволат поради скокот на цените на енергијата. Ова е причината зошто многу луѓе избираат да ги сушат алиштата во затворени простории. Лоренс Смит, експерт за чистење во In The Wash, објасни дека има места на кои треба и не треба да ги сушите мокрите алишта за да избегнете мувла.

„Сушењето алишта во затворен простор не е идеално бидејќи мократа облека ослободува влага во воздухот што може да доведе до раст на мувла. Сепак, не е опасно да го правите тоа се додека вашиот дом е добро проветрен. За среќа, можете да преземете чекори за да ја намалите влагата во воздухот“, објаснува Смит.

Како што вели, сушењето облека во затворен простор не треба да трае повеќе од 24 часа. Сè повеќе од тоа може да доведе до раст на мувла или облека со лош мирис. Експертот објасни дека би било идеално за сопствениците на куќи да ги чуваат влажните алишта надвор од нивните простори за живеење, како што се дневната соба, кујната и спалната соба.

„Избегнувајте сушење алишта во бањата бидејќи тоа е веќе влажно место и не сакате да додавате повеќе влага во воздухот. Дополнително, на облеката ќе треба подолго време да се исуши во веќе влажна просторија. Ако имате посебен простор наменет само за перење, резервна просторија или гаража, ова е најдоброто место за сушење на алиштата. Користете решетка за сушење и ставете ја во просторија што ретко ја користите, како што е пералната, резервната просторија или дури и трпезаријата. Ова значи дека нема да бидете изложени на влага додека вашите алишта се сушат и можете да ја затворите вратата, да ја задржите топлината или да го поттикнете протокот на воздух со држење на прозорецот отворен“, предупредува Смит.

Наместо тоа, тој предложи дека е добра идеја да се инвестира во решетка за сушење што може да се закачи на таванот за да не зафаќа простор и може да се чува целосно подалеку од видното поле кога не се користи. За оние кои сакаат да го намалат времето кога влажните алишта висат низ куќата, има неколку совети за намалување на времето на сушење. Пред сè, треба да користите висок циклус на центрифугирање, бидејќи така ќе се ослободите од колку што е можно повеќе влага.

Дури и помалото полнење на вашите алишта не е лоша опција бидејќи можете да ги поставите алиштата на решетката за сушење, што ќе го скрати времето на сушење. На тој начин тие ќе можат да добијат поголем проток на воздух. Експертот за чистење, исто така, предложи да се користи одвлажнувач при сушење алишта во затворен простор, бидејќи тој тврди дека тоа „ќе го забрза процесот на сушење“. За најдобри резултати, ставете го одвлажнувачот под или до решетката за сушење алишта.

Претходна објаваНеочекувани причини зошто може да имате прекумерна тежина
Следна објава3 народни лекови за гихт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име