Дома Здравје Оваа чорба од Хипократ заменува грст лекови…

Оваа чорба од Хипократ заменува грст лекови…

1357
0

Го зајакнува имунитетот и помага при страшни болки…
Супата Хипократ е многу едноставна и исклучително лековита супа од зеленчук.

Состојки: – 1 корен од целер со средна големина – 1 корен од магдонос со средна големина – 2 главици кромид со средна големина – 2 мали или еден голем праз – лук по желба (може да се додаде на крајот) – малку лист магдонос – 600 гр. домати – 400 гр компири

Дозволени зачини: пиперка, ловоров лист, коријандер, ким, анасон, морско оревче, оригано, рузмарин, шафран, жалфија, тарагон и мајчина душица. Во поголеми количини се дозволени лукот, празот, кромидот и магдоносот.


Подготовка : Зеленчукот измијте го, исечете го на кришки или коцки, а можете и да го изрендате. Ставете го зеленчукот во големо тенџере и додадете вода колку да го покрие зеленчукот. Оставете го тенџерето да зоврие, а потоа продолжете со варење на чорбата на тивок оган час и половина до два часа, додека зеленчукот не омекне. На самиот крај од варењето додадете лук и дозволени зачини во помали количини (по желба и по вкус). Сварената супа испасирајте ја. Конзумирајте една порција од супата, а преостанатата количина изладете ја и оставете ја во фрижидер.

Зборот за Хипократовата супа како силен сојузник на здравјето почна да се шири низ светот. Значи, покрај лекувањето, се консумира и како редовен оброк за спречување на болести и зачувување на здравјето на целиот организам.

Супа од Хипократ

Како здрав оброк, оваа супа може да се консумира еднаш дневно. Сепак, за медицински цели како дел од терапијата со Герсон, се препорачуваат две порции супа дневно. За да заштедите време и труд, супата можете да ја подготвувате во количини два дена, односно четири порции.

Лековито дејство на супата од Хипократ:

Го чисти и детоксицира телото – Токсините насобрани во телото се причина за бројни заболувања како што се замор, поспаност, главоболка, депресија, надуеност, запек. Покрај тоа, тие се идеална основа за развој и брзо ширење на сериозни болести како што се дијабетес, артритис, ревматизам, кардиоваскуларни заболувања, пневмонија, рак и многу други болести.

Зеленчукот содржан во супата од Хипократ придонесува за силна и темелна детоксикација. Доматите содржат ликопен, растителен пигмент од групата каротеноиди кој со своите антиоксидантни својства го штити црниот дроб од оштетување предизвикано од слободните радикали.

Придонесува за нормална функционалност на црниот дроб и метаболизмот, како и за исфрлање на токсините од телото. Сулфурот присутен во доматите, лукот, кромидот и празот, исто така, помага за побрза и поефикасна детоксикација. Магдоносот е познат уште од античко време по чистењето на отровите насобрани во телото. Неговата ефикасност не е доведена во прашање, без разлика дали се консумира како самостојна храна или како додаток во оброците.

Го зајакнува имунолошкиот систем – Имунолошкиот систем е главниот заштитник на човечкото тело. Адекватен внес на витамини, минерали, ензими и други хранливи материи е неопходен за неговата јачина и правилно функционирање. Супата од Хипократ се подготвува од зеленчук кој е богат со хранливи материи неопходни за совршено функционирање на имунолошкиот систем.

Кромидот, една од состојките на оваа супа, содржи високо ниво на витамин Ц како и бројни други хранливи материи, кои имаат бројни придобивки за имунолошкиот систем.

На пример, минералот селен ја поттикнува работата на имунолошкиот систем, а го има во големи количини во овој зеленчук. Имуните клетки на кои им недостасува селен се подложени на поголема оксидација, што негативно влијае на нивниот развој и репродукција.

Поради своето богатство од антиоксиданси, лукот несомнено е еден од силните сојузници на имунолошкиот систем. Помага во лечење на воспаление на грлото, крајниците, увото, сузбивање на херпес, намалување на крвниот притисок, во превенција и третман на габични заболувања, ревматски заболувања, болести на срцето и црниот дроб, па дури и сериозни болести како леукемија и тумори.

Компирот е познат уште од античко време како добар пријател на здравјето, а неодамнешните истражувања особено ги истакнуваат неговите силни придобивки врз целиот имунолошки систем. Истото е и со доматите кои содржат ликопен, црвениот пигмент одговорен за доброто функционирање на имунолошкиот систем.

Друг специјалитет на Хипократовата супа е богатството со калиум и апсолутното отсуство на натриум и каква било форма на сол.

Претходна објаваМит или вистина: Дали шеќерот ги храни клетките на ракот?
Следна објаваДецата во последно време се почесто се соочуваат со овој проблем со очите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име