Дома Здравје Оваа храна ќе го зачува вашиот вид

Оваа храна ќе го зачува вашиот вид

246
0

Се поголем број на студии сугерираат дека здравата и урамнотежена исхрана е еден од факторите кои влијаат на здравјето на очите, видот и ризикот од развој на голем број болести. Подолу ви откриваме каква храна треба да консумирате за да ги заштитите очите.

Пченка

Резултатите од студијата објавена во „Журнал за земјоделска храна и хемија“ откриваат дека пченката може да го намали ризикот од оштетување на видот, благодарение на високата содржина на лутеин и зеаксантин.

Кељ

Кељот е исто така одличен извор на зеаксантин. Овој антиоксиданс го намалува ризикот од оштетување на видот и ги штити очите од негативни надворешни фактори како што се сончева светлина, чад од цигари и загадувачи на воздухот.

Спанаќ

Само една чаша спанаќ содржи нешто повеќе од 20 милиграми лутеин и зеаксантин. Телото многу полесно ќе може да апсорбира лутеин.

Лук

Ја стимулира циркулацијата на крвта, го зајакнува имунитетот и го намалува ризикот од низа болести, вклучително и болести на окото.

Брокула

Освен што е одличен извор на лутеин и зеаксантин, брокулата содржи и бета каротен и витамин Ц. Поради овие нутриционистички соединенија, брокулата е одлична за спречување на низа болести на очите.

Претходна објаваОткријте дали на децата им се потребни додатоци во исхраната!
Следна објаваИзбегнувајте ја оваа храна пред спиење!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име