Дома Здравје Оваа храна предизвикува главоболки

Оваа храна предизвикува главоболки

338
0

Се верува дека одредени видови храна предизвикуваат до 30 проценти од мигрените и главоболките. Затоа, многу е важно да внимавате што и како јадете. Ако страдате од чести главоболки, избегнувајте храна на списокот која потенцијално предизвикува главоболка.Се верува дека овие намирници предизвикуваат дури 30 проценти од мигрените и главоболките.

Кисела храна

Храната што била кисела, ферментирана или на друг начин маринирана често содржи мононатриум глутамат, познат и како MSG. MSG е засилувач на вкус кој се покажа дека предизвикува и активира мигрена.

Кинеска храна

MSG најчесто се додава во азиската храна, особено во кинеската храна, како засилувач на вкусот. Друга храна која може да содржи MSG: конзервирани супи, замрзната храна, преработена храна, зачини и конзервиран зеленчук. Поради контроверзноста околу MSG, производителите на храна се обврзани да ја наведат на етикетата.

Чоколадо

Чоколадото содржи кофеин, исто како газираните сокови, чајот, кафето и енергетските пијалоци. Во мали дози, кофеинот во храната и пијалоците може да ја зголеми будноста. Покрај тоа, кофеинот може да помогне подобро да се апсорбираат лековите за болка, вклучувајќи ги и лековите за главоболка. Но, високите дози на кофеин, како што се енергетските пијалоци, може да предизвикаат раздразливост, несоница, анксиозност и мигрена.

Виршли

Многу марки виршли, салами, колбаси, месо за појадок и феферони обично содржат тирамин. Оваа храна обично содржи конзерванс натриум нитрат, кој во многу случаи може да предизвика мигрена.

Лук

Не само што сечењето кромид може да ве расплаче, туку може да добиете и главоболка откако ќе го изедете. Имено, кромидот содржи и тирамин.

Диетални газирани пијалоци

Многу диетални сокови, грицки и нискокалорични задоволства содржат вештачки шеќер аспартам. Оваа замена за шеќер е поврзана со главоболки и мигрена, особено кај луѓето кои ја консумираат редовно во подолг временски период.

Алкохол

Црвеното вино може да биде поврзано со зголемена мигрена, но и пивото и белото вино можат да предизвикаат сериозни главоболки. Имено, и пивото и виното содржат тирамин. Исто така, алкохолот го зголемува протокот на крв во мозокот, што може да предизвика мигрена или да ги зголеми ефектите од постоечката мигрена.

Претходна објаваПразничен вкус: Варено бело вино со арома на портокал и ванила
Следна објаваНароден лек – коприва

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име