Дома Health Оваа храна за појадок го поддржува здравјето на тироидната жлезда

Оваа храна за појадок го поддржува здравјето на тироидната жлезда

661
0

Оваа храна за појадок го поддржува здравјето на тироидната жлезда…
Американското здружение за тироидна жлезда проценува дека приближно 20 милиони Американци моментално имаат некоја форма на болест на тироидната жлезда, а од нив, 60 проценти не се свесни за нивната состојба. Жените имаат пет до осум пати поголеми шанси од мажите да имаат проблеми со тироидната жлезда, а една од осум жени ќе развијат нарушување на тироидната жлезда во одреден момент од животот.


За среќа, исхраната богата со хранливи материи кои ја поддржуваат тироидната жлезда може да ни помогне да избегнеме големи проблеми, а една храна дефинитивно треба да биде на нашиот радар – јајцата. Јајцата со поголеми количини на хранливи материи се здрави за тироидната жлезда како селен и јод.

Бидејќи тироидната жлезда игра важна улога во нашиот ендокриниот систем (тоа е еден од системите што влијае на хормоните), таа контролира многу од нашите телесни функции како што се метаболизмот, репродукцијата, регулацијата на расположението и многу повеќе. Не само тоа, туку проблемите со тироидната жлезда можат да предизвикаат вознемирувачки симптоми како што се замор, зголемување на телесната тежина, депресија и запек.

Кога тироидната жлезда не работи правилно: Избегнувајте ја оваа храна


Еве ги јајцата. Тие се богати со селен, минерал неопходен за телесните функции како што се метаболизмот на хормоните и репродукцијата. Тироидната жлезда содржи најголема концентрација на селен во телото. Селенот влијае на способноста на тироидната жлезда да произведува тироидни хормони, конкретно со претворање на Т4 во Т3. Овие хормони ги регулираат работите како што се температурата на нашето тело, отчукувањата на срцето и метаболизмот. Се поголем број на студии покажуваат дека недостатокот на селен е поврзан со бројни нарушувања на тироидната жлезда.

Исто така, важно е да се напомене дека селенот е суштински минерал во трагови, што значи дека телото не може да го произведе и мора да го добиеме од диететски извори. Значи, диетата која вклучува храна богата со селен е клучна доколку се обидувате да спречите или да управувате со проблемите со тироидната жлезда.


Јајцата се богати и со уште една хранлива материја за зајакнување на тироидната жлезда – јод. Јодот игра важна улога во нарушувањата на тироидната жлезда бидејќи жлездата користи јод за производство на тироидни хормони. Недостатокот на јод може да доведе до хипотироидизам, состојба во која тироидната жлезда не произведува доволно хормони. Симптомите на хипотироидизам вклучуваат зголемување на телесната тежина, ниска енергија и депресија. Слично на селенот, јодот е уште еден суштински минерал во трагови и мора да го добиеме од нашата храна.


Ако сето ова не беше доволно, јајцата се богати со два витамини кои се неопходни за здрава тироидна жлезда – витамин Д и Е. Недостатокот на витамин Д е поврзан со болести на тироидната жлезда и хипотироидизам, така што внесувањето доволно витамини во нашата исхрана е исклучително важно. Витаминот Е е антиоксиданс кој го штити телото од оксидативно оштетување, за што истражувањата покажуваат дека може негативно да влијае на производството на тироидните хормони. Не само тоа, туку друга студија покажа дека витаминот Е и селенот заедно играат улога во способноста на тироидната жлезда да ги конвертира Т4 хормоните во хормони Т3.

Извор: womensworld.com

Претходна објаваПечени семки од тиква со чили
Следна објава7 интересни факти за помфритот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име