Дома Care and beauty Оваа ХРАНА е одговорна за појавата на целулитот

Оваа ХРАНА е одговорна за појавата на целулитот

344
0

Оваа ХРАНА е одговорна за појавата на целулитот

Целулитот е нормална и природна појава, но на некои жени тој исклучително им пречи, па прибегнуваат кон различни решенија. Доколку сакате да ја намалите видливоста на целулитот, неопходно е да се откажете од некои намери.

Белиот леб е извор на натриум. Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), белиот леб е меѓу првите 10 диететски извори на натриум.

Ако јадете бел леб, целиот тој натриум добива „целулит партнери“ – рафинирани јаглехидрати. За да ги намалите шансите да добиете целулит и да се здебелите, консумирајте леб од цели зрна.

Полномасната млечна храна како сладолед е богат извор на калории и заситени масти. Истражувањата покажаа дека само еден оброк богат со масти го оштетил васкуларниот систем.

Прекумерното консумирање сладолед и други задоволства со многу маснотии ќе создаде дополнителен притисок во вашите крвни садови, што ќе доведе до поизразена појава на целулит. Крофните и колачите се полни со масти, рафинирани јаглехидрати и натриум, кои за жал го прават совршениот „рецепт“ за целулит.

Не само што пицата е богата со калории и заситени масти, таа е и богата со натриум. Негативно делуваат и сирењето моцарела, сосот од маринара и сушените месни производи.

Пет симптоми кои велат дека панкреасот ви откажува

Така, натриумот предизвикува вашето тело да започне да задржува течност. Кога течноста се акумулира во крвните садови, масните клетки на целулитот стануваат повидливи. Поради оваа причина, најдобро е да си направите сопствена пица користејќи храна со малку натриум и додатоци од зеленчук.

Претходна објаваПет симптоми кои велат дека панкреасот ви откажува
Следна објаваОвој ЗЕЛЕНЧУК е најдобар за замастен ЦРН ДРОБ

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име