Дома Живот Оваа храна го брише заморот!

Оваа храна го брише заморот!

241
0

Неможноста за релаксација, недостаток на сон, вознемиреност, стрес, секојдневни обврски, недостаток на време и лоша исхрана се главните виновници за постојаното чувство на замор и истоштеност.

Заморот и недостатокот на енергија го предупредуваат телото дека треба да ги промениме животните навики, па затоа е крајно време да се придвижиме!

Иако звучи многу поедноставно отколку што е, треба да бидеме свесни дека секој почеток е тежок. Обидете се да направите мали животни промени што на крајот ќе резултираат со позитивен исход.

Најдобрата стратегија за почеток е да ја поделиме количината на храна што ја консумираме дневно во што е можно повеќе мали оброци. Меѓутоа, ако вклучиме одредена храна во вообичаеното мени, полесно ќе го надминеме заморот и ќе закрепнеме побрзо од него.

Витамини од групата Б

На прво место на таквата храна е овесната каша. Не содржи премногу гликоза и богата е со растителни влакна. Ова значи дека нема да му обезбеди на телото ‘енергетска бомба’ што ќе гори за еден час или два, туку ќе го снабдува телото побавно, но подолго снабдување со енергија. Овесната каша содржи и витамини од групата Б кои го зголемуваат нивото на енергија, но исто така го намалуваат стресот. Тоа е семејство на витамини што му помага на телото да ги претвори јаглехидратите во енергија.

Кафе

Кафето е омилен енергетски пијалок на луѓето ширум светот. Кофеинот од кафето го блокира дејството на хемискиот аденозин, кој нормално се меша во работата на невротрансмитерите кои го снабдуваат организмот со енергија. Значи, моменталната помош со чувството на замор е дефинитивно чаша црн пијалок што ќе ја зголеми нашата работна ефикасност по само неколку моменти. Меѓутоа, ако претераме со кафето, ефектот ќе биде спротивен.

Леќи

Леќата заслужува трето место во групата храна што долго време нè снабдува со енергија. Содржи јаглени хидрати, но богата е и со протеини. Исто така, содржи влакна, но и витамини од групата Б, железо, магнезиум, цинк, калциум, калиум и бакар.

Вода

Водата е исто така важен дел од процесот на создавање енергија во телото. Покрај тоа, му овозможува на телото да вари, апсорбира и пренесува важни хранливи материи. Кога телото нема доволно вода, сите процеси во него се одвиваат побавно. Телото всушност се бори и се чувствуваме истоштено. Затоа, не заборавајте ги вашите осум чаши вода на ден. Повеќе за водата: тука

Калиум

Шеќерот од банана е лесно сварлива форма на јаглени хидрати. Покрај тоа, ова заситено овошје е богат извор на калиум кој е исклучително важен за нормално функционирање на нервите и мускулите.

За разлика од некои други состојки, калиумот не се таложи во организмот. Затоа, неговото ниво може драстично да се разликува. Покрај банани, богато е и со јаболка, грозје, праски и ананас.

Какао

Чоколадото е исто така одличен извор на енергија, благодарение на многуте биоактивни состојки со кои е богато. Исто така, го подобрува апетитот и варењето на храната. Сепак, поради големата количина на шеќер и маснотии, треба да се консумира во мали количини и што почесто да се консумира чоколадо со поголем процент какао бидејќи содржи помалку калории и повеќе антиоксиданти.

Ореви

Оревите содржат омега-3 и омега-6 масни киселини кои имаат корисен ефект врз менталната состојба. Спротивно на тоа, мастите од путер или сирење ја намалуваат количината на циркулирачки кислород во крвта, правејќи нè летаргични.

Значи, ако често чувствувате недостаток на енергија, обидете се да ја вклучите наведената храна во вашето мени. Јадете помалку, но почесто. И не заборавајте, редовното вежбање исто така ги исполнува нашите „резервоари за енергија“ и ни овозможува полесно да се справуваме со сите дневни предизвици.

Претходна објаваЕве како можете да се храните здраво дури и кога немате време…
Следна објаваЕве како да го забрзате растот на косата за само 30 дена!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име