Дома Health Оваа ТОЧКА на телото може да открие дали имате висок холестерол

Оваа ТОЧКА на телото може да открие дали имате висок холестерол

377
0

Оваа ТОЧКА на телото може да открие дали имате висок холестерол

Високиот холестерол може да предизвика атеросклероза, акумулација на холестерол и други супстанции на ѕидовите на артериите. Ова може да го намали протокот на крв низ артериите или целосно да го запре протокот.

Ако се сомневате дека имате висок холестерол, направете едноставен тест кој можете да го направите дома.

За да знаете дали имате вишок холестерол во телото, нежно притиснете ја потколеницата со еден прст.

Ако има видлива вдлабнатина или дупка во потколеницата, тоа покажува дека нивото на холестерол е превисоко. Овој тест покажува дека вишокот холестерол го забавил протокот на крв – додава таа.

Два чудни симптоми кои можат да се појават

Бледите нокти и вкочанетоста на нозете и стапалата исто така може да укажуваат на високо ниво на холестерол. Секако, најдобар начин да откриете дали имате умерен или висок холестерол е да направите тест на крвта – открил докторот.

–Кога имате висок холестерол, можете да видите „arcus senilis“, кој е прстен во окото околу зеницата – заклучила таа.

Претходна објаваДва чудни симптоми кои можат да се појават
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 9 МАРТ! Близнаците ќе направат се за да ги постигнат деловните цели, а Бикот ќе наиде на пречки во кариерата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име