Дома Health Оваа промена на ЗАБИТЕ е првиот симптом на дијабетес

Оваа промена на ЗАБИТЕ е првиот симптом на дијабетес

572
0

Оваа промена на ЗАБИТЕ е првиот симптом на дијабетес

Има многу симптоми на дијабетес, а еден од најзабележителните се забите.

Треба да обрнете посебно внимание на овој симптом, бидејќи тоа е форма на нарушување на метаболизмот на коските, што во голема мера се одразува на здравјето на забите.

Според најновите истражувања, околу половина од пациентите со дијабетес ќе доживеат остеопороза, а таа често ќе се појави со забележливи промени на забите.

Нарушувањето на метаболизмот на коските е честа појава кај луѓето со дијабетес, па тоа ќе влијае на околу 50 проценти од пациентите, а една студија од минатата година покажа дека голем број пациенти со дијабетес доживеале губење на забите.

Експертите кои спроведоа истражување објавено во списанието Frontiers in Endocrinology предупредуваат дека како што коската околу забите еродира, забите може да се олабават или дури и да паднат, сето тоа како резултат на дијабетес.

Симптоми кои сè уште можат да се појават се чувствителност на забите и коските, а има и поголеми шанси за фрактура, а експертите сметаат дека тоа е главната причина за губење на забите кај возрасните.

Луѓето кои имаат дијабетес мора да внимаваат и на други промени во усната шуплина кои се поврзани со оваа состојба – особено периодонтитис или заболени непца, што ќе придонесе за губење на забите.

  • Епидемиолошките студии потврдија дека дијабетесот често е причина за пародонтална болест и се смета за шеста најчеста компликација на дијабетесот – посочуваат авторите на студијата и додаваат дека во споредба со луѓето со нормално ниво на шеќер во крвта, луѓето со дијабетес можат да развијат потешка форма на периодонтитис, а состојбата брзо се развива.

Обрнете внимание и на овие симптоми

Иако губењето на коскената маса често се поврзува со доцните фази на болеста или лошо контролираниот дијабетес, експертите велат дека промените во усната шуплина често се рана фаза на проблеми со коските поврзани со дијабетес.

Што значи кога окото ви „игра“, како да го спречите тоа и кога треба да се консултирате со лекар?

„Луѓето кои имаат дијабетес, особено оние со тип 1, имаат послаб квалитет на коските и се изложени на зголемен ризик од фрактури. Луѓето кои не се грижат добро за својата состојба или долго време имале дијабетес имаат најголеми шанси да скршат коска. “ , стои на веб-страницата на Националниот институт за остеопороза, а пренесува Објектив.

Доколку мислите дека промените што ги забележувате се поврзани со дијабетес, советот е веднаш да се консултирате со лекар. Ако рано го откриете дијабетесот и го третирате соодветно, можете да го спречите или одложите почетокот на хроничните компликации.

Претходна објаваШто значи кога окото ви „игра“, како да го спречите тоа и кога треба да се консултирате со лекар?
Следна објаваОлеснете ја главоболката со масажа на вратот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име