Дома Health Оваа житарка е вистинско богатство, чини помалку од 100 дeнари, а регулира...

Оваа житарка е вистинско богатство, чини помалку од 100 дeнари, а регулира бројни заболувања

589
0

Оваа житарка е вистинско богатство, чини помалку од 100 дeнари, а регулира бројни заболувања

Просото е мало, тркалезно зрно со тврда мембрана што го покрива жолтото зрно, а кога се користи во јадења, мембраната мора да се отстрани. Ако имате хронични заболувања или алергии, како и со секоја храна, проверете со вашиот лекар дали се препорачува честа конзумација.

Просото во средниот век го користеле и жителите на Европа, исто така бил прехранбен производ на балканската средновековна трпеза. Во последно време се повеќе се користи во секојдневната исхрана, а цената на просото е околу 100 денари за килограм.

Ова зрно не содржи глутен, па бидејќи се повеќе луѓе се алергични на глутен, тие успешно ги заменуваат другите житарки со помош на просото. 100 g сурово просо содржи околу 11 g протеини, 8,5 g влакна и 4,23 mg железо. Има 378 калории во порција од 100 g суров просо. Просото е добар извор на витамин Б комплекс, а содржи минерали – магнезиум, калиум, цинк, бакар, манган…

Според Би-Би-Си, според експертот за холистичка исхрана Амита Гадре, придобивката од просото не е само тоа што не содржи глутен. Ова ситно зрно има повеќе железо и калциум од преработената пченица и ориз. Исто така е многу богат со влакна, што го прави добар избор за оние кои се обидуваат да го контролираат шеќерот во крвта.

Обединетите нации ја прогласија 2023 година за меѓународна година на просото, а на декларацијата, Ку Донгу, генерален директор на Организацијата за храна и земјоделство на ОН, ја истакна хранливата вредност на просото и неговата важна улога во зајакнувањето на малите фармери, решавањето на безбедноста на храната.

Претходна објаваГолем месечен хороскоп за мај 2023 година – дознајте какви промени го очекуваат вашиот хороскопски знак!
Следна објаваСиндром на нервозно дебело црево – симптоми, третман и кога да одите на лекар: Сè што треба да знаете за оваа непријатна состојба

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име