Дома Здравје Обликот и бојата на модринката „кажуваат“ многу

Обликот и бојата на модринката „кажуваат“ многу

873
0

Големината, локацијата и обликот на модринките исто така укажуваат на начинот на кој настанала повредата, вклучително и злоупотреба. Помалите модринки се лекуваат дома, поголемите бараат хируршки третман, а најсериозните бараат хоспитализација.

Модринки се оштетување на малите крвни садови во површинските делови на кожата. Најчеста причина се повредите од удар, но тие се поврзани и со посериозни повреди, како што се искинати мускули, лигаменти, оштетување на зглобовите и фрактури на коските.

Во некои случаи, тие можат да укажуваат на посериозни здравствени проблеми.

Луѓето кои вежбаат многу, особено кревачите на тегови, често добиваат модринки. Најзагрижувачки се модринките кои не настанале од надворешни повреди.

Тие може да укажуваат на проблеми во крвта или како резултат на земање лекови за коагулација на крвта (антикоагуланси), што може да се индицира и со крварење од носот или непцата. Модринки се јавуваат почесто ако на телото му недостасува витамин Ц, а почести се кај постарите лица поради многу тенка кожа.

Причини за појава

Големината, локацијата и обликот на модринките исто така укажуваат на начинот на кој настанала повредата, вклучително и злоупотреба. Кога малку боли, без нарушена подвижност и голем оток, тоа е нормална модринка.

Помалите модринки се лечат дома со повремено нанесување мраз на оштетеното место ден или два. Поголемите модринки бараат хируршки третман, а најсериозните бараат хоспитализација. Доколку модринките се придружени со болка, може да се земе парацетамол или некој од нестероидните антиревматски лекови.

Кај некои болести, како што се нарушувања на згрутчувањето на крвта, модринки може да се појават без претходна повреда. Исто така, луѓето кои земаат средства против згрутчување имаат поголема веројатност да добијат модринки.

Сите бои на една модринка

Новоформираната модринка може да биде црвеникава, а потоа да стане сина или темно виолетова во рок од неколку часа. По неколку дена, модрината станува жолта или зелена.

Во првите денови по појавата е претежно болно, но болката најчесто исчезнува со избледување на бојата. Бидејќи кожата не е отворена, не постои ризик од инфекција. Ако на истото место се појави модринка повеќе пати, можно е да се остави трајна жолтеникаво-кафеава дамка предизвикана од поголема концентрација на железо во кожата.

Кога да се консултирате со лекар?

Ако мислите дека имате скршена коска под модрината. Доколку земате лекови против згрутчување и забележите модринки за кои не ја знаете причината. Ако вашата модринка отече и предизвикува силна болка. Ако не исчезне по две недели или ако не избледи целосно по четири недели.

Ако е болно, а е под ноктот. Ако модрината е над окото, можете да очекувате модринка да се прошири под окото. Проверете дали можете да ја движите вашата зеница во сите правци, дали можете да го гледате истото како порано, дали можете да го направите сето горенаведено и да немате главоболка, не е потребна посета на лекар.

Претходна објаваАронија против грип и анемија
Следна објаваКога непријатниот мирис е знак на болест?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име