Дома Life Нутриционистите тврдат: Една храна ги топи мастите ако ја јадете за појадок

Нутриционистите тврдат: Една храна ги топи мастите ако ја јадете за појадок

476
0

Нутриционистите тврдат: Една храна ги топи мастите ако ја јадете за појадок

Фактите дека здравата исхрана е една од клучните работи во процесот на слабеење, а одредени намирници можат да бидат особено корисни за вас.

Нутриционистката Лаура Бурак изјавила дека јајцата се меѓу најдобрите намирници. Истражувањето од 2014 година покажа дека луѓето кои јадат јајца за појадок се чувствуваат сити подолго време и можат значително да ја намалат телесната тежина за краток временски период.

После толку вкусен појадок: Ќе бидете сити со часовиСпанаќот и брокулата се исто така корисни за слабеење бидејќи се нискокалорични, но богати со влакна и други есенцијални хранливи материи. Покрај тоа, тие го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и дијабетес.

Не заборавајте да консумирате сезонско овошје. Имајте на ум дека треба да го купувате на маркети на кои се продаваат квалитетни производи, а не на оние кои содржат големо количество пестициди. Истражувањето објавено во списанието PLOS Medicine откри корелација помеѓу јадењето овошје и губењето килограми. Најдобри резултати дадоа јаболката, крушите и бобинките.

Многу преливи за салата се полни со калории и маснотии, затоа купете квалитетен или направете си. Доколку секојдневието ви е зафатено и немате време да се посветите на детално подготвување здрава храна, набавете јогурт, свежо сирење и слично.

Претходна објаваПроблем со математика, со оваа математичка задача ги скара корисниците на Твитер: „Одам на факултет и ова никогаш во животот не сум го разбрал“.
Следна објаваТри симптоми на стапалата кои може да укажуваат на проблем со црниот дроб

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име