Дома Health Нутриционистите откриваат што да јадете пред спиење ако сте гладни

Нутриционистите откриваат што да јадете пред спиење ако сте гладни

563
0

Нутриционистите откриваат што да јадете пред спиење ако сте гладни


Повеќето од нас знаат дека не се препорачува грицкање пред спиење, но често е толку примамливо! Често се случува да останеме будни подоцна отколку што треба, да не стигнуваме да вечераме во вообичаеното време, затоа што сме стигнале дома доцна или едноставно огладнеме пред спиење. За среќа, постојат намирници кои можеме да ги јадеме навечер без грижа на совест, а во продолжение ви ги претставуваме…

Што да јадете за ужина?
 1. Јаткасти плодови
  „Растењето во текот на ноќта е начин на вашето тело да ви каже дека сака повеќе калории и хранливи материи“, вели нутриционистот Трејси Локвуд Бекерман, додавајќи дека затоа треба да јадеме храна што ви дава најголема хранлива вредност без да бараме никаква подготовка. Ова е она што ги прави оревите одлична опција.

„Оревите се хранливи богати со калциум, магнезиум, витамини од групата Б, протеини и масти здрави за срцето, како што се растителните омега-3. „Бидејќи оревите содржат толку многу корисни хранливи материи, истражувањата покажаа дека нивниот внес може да помогне да се спречи дијабетес тип 2 и други кардиометаболни фактори на ризик“, објаснува тој.

 1. Банана
  Освен што се вкусни, бананите всушност можат да ви помогнат да заспиете. „Бананите содржат калиум, кој е природен мускулен релаксант и помага за добар сон. Содржат и триптофан, кој не само што го подобрува расположението, туку влијае и на мирниот сон“, вели Бекерман.

Сепак, треба да се забележи дека бананите содржат пристојна количина шеќер , околу 15 грама по банана. Иако премногу шеќер може да го наруши сонот, шеќерот кој се наоѓа во бананите е природен и ќе има помало влијание врз шеќерот во крвта отколку рафинираните шеќери. А бананите имаат доволно други придобивки за да ги направат исплатлива закуска пред спиење – и онаа што веројатно нема да ви го наруши сонот.

 1. Ореви со чоколадо
  „Не можете да погрешите со темно чоколадо и јаткасти плодови за да го задоволите гладот ​​пред спиење, благодарение на протеинот што ја стабилизира крвта и здравите масти кои се наоѓаат во јаткастите плодови“, објасни Бекерман.

Темното чоколадо е исто така познато како вистинско мерило за сладост, но содржи кофеин. Една лента темно чоколадо со 70% до 85% какао има околу 80 милиграми. За споредба, една шолја кафе има околу 100 милиграми.

Ако јадете грст јаткасти плодови прекриени со темно чоколадо, веројатно нема да внесете кофеин во вредност од цела лента, но кофеинот на сите нас влијае поинаку – па ако знаете дека не можете да заспиете кога консумирате дури и најмала количина, прескокнете Чоколадото во оваа комбинација.

 1. Грчки јогурт со бадеми и бобинки
  Доколку не ви пречи да подготвите оброк пред спиење, а под тоа подразбираме мешање на неколку намирници, нутриционистот Аби Вичил препорачува грчки јогурт со бадеми и бобинки. Повеќето луѓе го мислат овој оброк како храна за појадок, но исто така е одлична опција за пред спиење.

„Ова е одлична опција бидејќи има баланс на протеини, јаглени хидрати и масти. Јаглехидратите се во бобинки (и јогуртот), протеините се во јогуртот, мастите се во бадемите. Јадењето храна базирана на овие соединенија пред спиење помага во одржување на рамнотежата на шеќерот во крвта и го спречува вашето тело да се разбуди во текот на ноќта со потреба од гликоза.

 1. Оризови крекери со путер од кикирики
  Вичил вели дека ова е уште една одлична ужина пред спиење бидејќи путерот од кикирики содржи протеини и масти, а оризовите крекери содржат јаглехидрати. Како што споменавме претходно, тоа трио е одлично за одржување на рамнотежа на шеќерот во крвта во текот на ноќта.
 2. Сушени шитаки
  Бекерман вели дека шитаките се еден од најдобрите растителни извори на витамин Д , кој е составен дел од квалитетниот сон. „Витаминот Д игра улога во производството на мелатонин и сакаме да се погрижиме овој хормон да се храни пред спиење за да обезбедиме висококвалитетен сон“, рече таа.

Како да избегнете глад пред спиење?
Иако е сосема во ред да јадете нешто пред спиење, ако не сакате, можете да спречите глад. „Препорачувам да внесувате доволно калории порано во текот на денот. „Не чекајте вечера за да јадете две третини од вкупниот внес“, рече Вичил. Целта на 25-30 грама протеини по главен оброк и три до пет порции зеленчук богат со влакна за ручек и вечера.


Бекерман додава дека на крајот од денот, нашите тела прават „инвентар за исхрана“ и потоа одлучуваат што можеби пропуштиле. „Можеме да почувствуваме уште еден глад пред спиење ако телото не се чувствува целосно хрането и избалансирано со вистинските витамини и минерали“, рече таа.

И ако се случи, не се борите со тоа – само понудете му храна на вашето тело. Нема ништо лошо во навистина вкусна закуска пред спиење.

Извор: centarzdravlja.hr

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 8 МАРТ! Раковите ќе се заљубат несреќно, додека Стрелците ќе бидат склони кон матни зделки на работа
Следна објаваБРЗ КОЛАЧ БЕЗ ЈАЈЦА И МАСЛО! Време е за засладување!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име