Дома Life Нутриционистите откриваат: Колку пецива можете да јадете секој ден и кој вид...

Нутриционистите откриваат: Колку пецива можете да јадете секој ден и кој вид најмногу дебелее?

373
0

Нутриционистите откриваат: Колку пецива можете да јадете секој ден и кој вид најмногу дебелее?
Пити и колачи не треба да се јадат секој ден

Не треба да јадете пити и колачи секој ден, дури и ако сте апсолутно здрави, советува руската нутриционистка Антонина Стародубова. Покрај тоа што можат да го зголемат нивото на холестерол и шеќер во крвта, овие намирници дефинитивно ќе ве натераат да се здебелите. Меѓутоа, ако веќе не можете да им одолеете, тогаш водете сметка за количината.

Помалку е подобро

Се разбира, не е неопходно целосно да се откажете од таквата храна, само треба да ја ограничите нејзината количина, што зависи од полот, возраста, телесната тежина и нивото на физичка активност. Нутриционистот вели дека сепак не се препорачува да се консумираат повеќе од 150-200 грама, што е приближно 1-2 кришки пита дневно.

Антонина Стародубова истакна дека лиснатото тесто содржи најмногу калории, потоа слатките колачи кои содржат голема количина шеќер. Најмалку штетно е посно пециво кое се состои од брашно, вода, квасец, растително масло, шеќер и сол. А ако рафинираното брашно го замените со интегрално, тоа е уште подобро за вашето здравје.

Спанаќ и млечни производи – добра е оваа комбинација?


Полнењето е најопасно

Полнежот, односно филот што се става во пецива и питите треба да има малку шеќер, маснотии и сол. Најдобро е ако се користи свеж зеленчук – зелка, тиква, спанаќ и други „зелени“… Добра опција се и мешунките – грав, грашок, леќа. Ако ги наполните питите со месо, најдобро е да ги изберете посните – пилешко и мисиркино.

А наместо сирење, секогаш е попаметно да се користи свежо сирење. За слатките пити, најдобар и најздрав избор е свежото или замрзнатото овошје, подготвено со минимална количина шеќер.

Кои колачи купени во продавница се најдобри

Печива во продавниците треба да се избираат со посебно внимание. Обидете се да внимавате на составот на состојките и на хранливата вредност. Некои колачи може да имаат многу повеќе калории отколку што се препорачува за главен оброк. Доколку, пак, не можете да се воздржите од овие калориски тестови, тогаш дефинитивно е подобро да ги земате во помали количини и да ги консумирате наутро. Тогаш најдобро функционира нашиот метаболизам и најбрзо согоруваме маснотии.

Претходна објаваПрироден чај од брусница е чудо за желудникот… Ева како да го приготвите…
Следна објаваСтаромоден десерт со чаши за мерење, а сите состојки веќе ги имате дома (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име