Дома Здравје Низок хемоглобин во крвта: Еве зошто се јавува и како да го...

Низок хемоглобин во крвта: Еве зошто се јавува и како да го вратите во нормала!

797
0


Без добри нивоа на хемоглобин, лесно може да се појави анемија…

Хемоглобинот е протеин кој се наоѓа во црвените крвни зрнца. Овие клетки се одговорни за пренесување на кислород низ телото.

Освен што носи кислород, хемоглобинот носи јаглерод диоксид од клетките до белите дробови. Јаглеродниот диоксид потоа се ослободува додека лицето издишува. Нискиот хемоглобин може да го отежни телото да ги извршува овие функции.

Во оваа статија, ќе научите како природно да го зголемите нивото на хемоглобин. Ги разгледуваме и методите на тестирање и што покажуваат резултатите.

Што е низок хемоглобин?

Низок хемоглобин е нешто под 13,5 грама на децилитар кај мажите или 12 грама на децилитар кај жените.

Многу работи можат да предизвикаат ниски нивоа на хемоглобин, како што се:

анемија со дефицит на железо
бременост
проблеми со црниот дроб
инфекции на уринарниот тракт
Покрај тоа, некои луѓе имаат природно низок хемоглобин без никаква основна причина. Други имаат низок хемоглобин, но никогаш немаат симптоми.

  1. Јадете храна богата со железо и фолна киселина

Железото игра важна улога во производството на хемоглобин. Протеинот наречен трансферин се врзува за железото и го носи низ телото. Ова му помага на вашето тело да произведе црвени крвни зрнца, кои содржат хемоглобин.
Првиот чекор за самостојно зголемување на нивото на хемоглобин е да започнете да јадете повеќе железо. Храната богата со железо е:

месо од црн дроб
школки
говедско месо
брокула
кељ
спанаќ
боранија
зелка
грав и леќа
печен компир
Фолната киселина е витамин Б што вашето тело го користи за производство на хем, дел од црвените крвни зрнца што содржи хемоглобин. Без доволно фолати, вашите црвени крвни зрнца не можат да созреат. Ова може да доведе до анемија поради недостаток на фолати и ниско ниво на хемоглобин.

Можете да додадете фолна киселина во вашата исхрана ако јадете повеќе:

говедско месо
спанаќ
авокадо
зелена салата
ориз
грав
леќа
кикиритки

  1. Земете суплементи на железо

Ако треба многу да го подигнете нивото на хемоглобин, можеби ќе треба да земате орални додатоци на железо. Сепак, премногу железо може да предизвика состојба наречена хемохроматоза. Ова може да доведе до заболување на црниот дроб како што е цироза и други несакани ефекти како што се запек, гадење и повраќање.

Разговарајте со вашиот лекар за да одредите безбедна доза и избегнувајте да земате повеќе од 25 милиграми (мг) истовремено. Се препорачува мажите да консумираат до 8 mg железо дневно, додека жените треба да примаат до 18 mg на ден. Ако сте бремени, до 27 mg на ден.

Треба да почнете да забележувате разлика во нивото на железо по околу една недела до еден месец, во зависност од вашата основна состојба предизвикана од низок хемоглобин.

  1. Зголемете ја апсорпцијата на железо

Без разлика дали ќе го зголемите внесот на железо со храна или додатоци, исто така е важно да бидете сигурни дека вашето тело може лесно да го обработи дополнителното железо што го внесувате во него. Одредени работи можат или да ја зголемат или намалат количината на железо што вашето тело го апсорбира.

Храна која ја зголемува апсорпцијата на железо

Кога јадете нешто богато со железо или земате додатоци на железо, обидете се да јадете храна богата со витамин Ц или да земате додатоци во исто време. Витаминот Ц може да помогне да се зголеми количината на железо што вашето тело го апсорбира. Обидете се да исцедите малку свеж лимон над храна богата со железо за да ја зголемите апсорпцијата.


Храната богата со витамин Ц вклучува:

цитрус
јагоди
темно, лиснат зелен зеленчук
Витаминот А и бета-каротинот, кои му помагаат на вашето тело да произведува витамин А, исто така може да му помогнат на вашето тело да апсорбира повеќе железо. Витаминот А може да се најде во изворите на животинска храна како риба и црн дроб. Бета-каротинот обично се наоѓа во црвено, жолто и портокалово овошје и зеленчук, како што се:

морков
тиква
сладок компир
манго
Можете исто така да земате додатоци на витамин А, но не заборавајте да соработувате со вашиот лекар за да одредите безбедна доза. Премногу витамин А може да доведе до потенцијално сериозна состојба наречена хипервитаминоза.

Храна која ја намалува апсорпцијата на железо

Калциумот од суплементите и изворите на храна може да го отежне вашето тело да го апсорбира железото. Сепак, важно е да не се елиминира целосно калциумот бидејќи тој е суштинска хранлива материја. Само избегнувајте додатоци на калциум и обидете се да не јадете храна богата со калциум непосредно пред или по земањето додаток на железо.

Млечни производи
соја
семиња
сливи

Кога да се посети лекар

Некои случаи на низок хемоглобин не можат да се поправат само со диета и додатоци. Разговарајте со вашиот лекар ако имате некој од следниве симптоми додека се обидувате да го подигнете нивото на хемоглобин:

бледа кожа и непца
замор и мускулна слабост
забрзано или неправилно чукање на срцето
чести главоболки
чести или необјаснети модринки
Постојат неколку работи што можете да ги направите за да го зголемите нивото на хемоглобин преку промени во исхраната и додатоци. Бидете сигурни да останете во контакт со вашиот лекар додека се обидувате да го зголемите бројот на вашиот хемоглобин.

Можеби ќе ви треба дополнителен третман, како што е трансфузија на железо, особено ако сте бремени или имате хронична здравствена состојба.

Во зависност од основната причина и промените што ги правите, може да потрае од неколку недели до речиси една година за да се зголеми нивото на хемоглобин.


Претходна објаваКозјо млеко: Лековита храна позната уште од античко време
Следна објаваШто е социјална болка и како да се справиме со неа?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име