Дома Care and beauty Ние ја третираме РОЗАЦЕА со растенија

Ние ја третираме РОЗАЦЕА со растенија

381
0

Ние ја третираме РОЗАЦЕА со растенија

ШТО Е РОЗАЦЕА?

Црвенилото на кожата на лицето или розацеа е кожна болест која според истражувањата на научниците е предизвикана од некои видови паразити кои живеат во носната шуплина. Главно ги погодува луѓето во средни и напредни години, жените најчесто во менопауза. Розацеа обично се шири симетрично, избива на двете страни на носот, на челото, како да се тркала по целото лице. Тоа го прави лицето непривлечно и личноста страда поради тоа.

Мастите (мелемите) кои лекарите ги сугерираат обично не се ефикасни. Моите пациенти и јас постигнавме забележително подобрување на кожата благодарение на лековитите билки. Така и помогнав на мојот пријател на кој состојбата му се влоши од препишаните масти. Треба да се каже дека кожните болести тешко се лекуваат бидејќи позитивните резултати бараат многу време, како и упорност и истрајност, а мојот пријател ги имаше тие квалитети.

Започнуваме со билки кои ја прочистуваат крвта

Сите кожни болести се третираат според одредени правила, од кои едно е задолжително прочистување на крвта . Како средства за чистење на крвта, треба наизменично да користите корен од лопатка, мртва коприва (лат. Lamium), двозаба (лат. Bidens), ден и ноќ (лат. Viola tricolor) и кантарион (лат. Agrimonia eupatoria). Оваа билка ја подобрува функцијата на кожата и го зајакнува имунитетот.

Сите споменати растенија, освен трн, се подготвуваат на следниов начин: една или две лажици од суровината прелијте ги со 500 мл врела вода, оставете да отстои 20 минути, па процедете. Пијте како чај, не е важно дали пред или после оброк.

А коренот на лопатката се подготвува така што во шолја вода се става една кафена лажичка кршен корен од која може да се направи и ладен и топол чај.

Да продолжиме со нападот на розацеа

Нема многу растенија кои директно ја третираат розацеата, има само три вкупно: Арника, Еупаториум и Хемлок. Нападот треба да се изврши истовремено на сите фронтови, и внатрешно и надворешно, бидејќи само така може да се победи инфекцијата.

Мојата пријателка ја земаше секоја билка еден месец, можеби и малку подолго, наизменично – се на се околу година и половина, по што постигна трајни резултати.

Читав за употребата на коноп во лекувањето на розацеа кај шпански фитотерапевти. Од ова растение направив тинктура од 10 проценти, која се користи и орално (10-15 капки со вода три пати на ден) и надворешно за триење на лицето (два пати на ден, наутро и навечер).

СТРЕС И КРВНА ГРУПА – има врска! Пишува: Виталија Шарлај, психолог


На ист начин се нанесува и тинктурата од брјанка.

Десет проценти тинктура од хемок при лекување на розацеа се зема според шемата 1-20-1 (а не 1-40-1, како што ги советувам пациентите со онкологија). Всушност, тинктурата од хемок се пие еднаш дневно на празен стомак (еден час пред оброците). Капките се фрлаат со пипета во чаша вода.

Започнува со една капка, 20 дена дозата се зголемува за една капка секој ден, а потоа бројот на капки почнува да се намалува во обратен редослед: 19, 18, 17 и така натаму додека повторно не достигнете една.

Курсот трае 39 дена. Паралелно со тоа, лицето може да се втрие со тинктура од коноп барем два пати на ден, а почесто е подобро.
Користете ги и бобинките од кучешкиот трн (лат. Hippophae rhamnoides): јадете ги и со нив истријте го лицето.

Важно е да се зајакне имунитетот

Луѓето кои страдаат од розацеа треба да го зајакнат својот имунитет, особено во есен и пролет. Ви препорачувам да користите препарат заснован на печурката чага за овие цели. Другар ми го прелива тој прашок со топла вода (но не зовриена, туку на температура од 60-70 степени), нека стои и пие наместо чај, без пропишаната количина.

Треба да се нагласи дека лекувањето на оваа болест треба да се започне што е можно поскоро, бидејќи со текот на времето кожата се затегнува и лекувањето на розацеа станува се покомплицирано.

Одговара фармацевтот и познат билкар Лидија Николаевна Ѓаконова

Претходна објаваНајлесен рецепт за алва со 4 состојки
Следна објаваРускиот професорот Владимир Николаевич Вишње – Нервозните црева ги лечиме со…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име