Дома Живот Не сте во добро расположение денес? Подобрете го вашето расположение за 5...

Не сте во добро расположение денес? Подобрете го вашето расположение за 5 минути…

692
0

Не сте во добро расположение денес? Подобрете го вашето расположение за 5 минути со овие едноставни трикови

Ако сте расположени веќе 5 дена, тоа не значи дека нема да дојде денот кога ќе станете „на левата“ нога. За среќа, постојат едноставни трикови кои ќе ви помогнат да се вратите на вистинскиот пат за неколку минути.

За време на студените и потемни есенски денови, на сите ни треба малку поттик за да го подобриме нашето расположение. Нашиот предлог? Свртете го денот во ваша корист со овие едноставни и научно докажани совети .

ЈАДЕТЕ МАЛКУ ЧОКОЛАДО

Време е за мало задоволство! Науката докажа дека хемикалиите кои се наоѓаат во чоколадото помагаат да се стимулираат сензорите за задоволство и производството на серотонин, а со тоа се стимулира верижна реакција која ќе го подобри вашето расположение.

ИГРАЈТЕ СИ СО МИРИСИТЕ

Нашиот нос е полн со сензори, па затоа е еден од одлучувачките фактори кога сакаме да го подобриме нашето расположение. Почестете се со позитивна енергија со омилен мирис, како лаванда или арома што ќе буди спомени.

ПУШТЕТЕ ЈА МУЗИКАТА

Сите ние имаме омилена песна која секогаш нè насмевнува. Кога сте нерасположени, дозволете песната да ѝ пее гласно. Мозокот ќе почне да го произведува хормонот на среќата и за секунда ќе се чувствувате подобро.

ТАНЦУВАЈ

Има нешто посебно во танцувањето. Движењето на телото со музика, без разлика на талентот, буди чувство на среќа. Исто така, крвта малку побрзо ќе се движи низ вените, што исто така го стимулира производството на хормони на среќата.

НАПРАВЕТЕ СИЛЕН ЗЕЛЕН ЧАЈ

Овој едноставен пијалок е полн со антиоксиданси кои го зајакнуваат имунолошкиот систем и го подобруваат здравјето. Уште поважно, зелениот чај содржи кофеин , кој помага да се стимулираат различни невротрансмитери кои произведуваат хемикалии како допамин.

ДОНЕСЕТЕ НАСМЕВКА НА ВАШЕТО ЛИЦЕ

Дали сте слушнале за поговорката „Преправете се додека не успеете“? Така, може да се користи во оваа ситуација ако натерате насмевка, верувале или не, вашето расположение ќе се подобри.

ПОГАЛЕТЕ ГО КУЧЕТО

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои поминуваат време со животни почесто велат дека се чувствуваат посреќни и позадоволни од животот. Кога галите домашно милениче, во вас се буди хормонот на среќата.

ИСКЛУЧИ

Со фокусирање на вашиот ум преку вежбање или медитација, сигурно можете да го подобрите вашето расположение. Истражувањата покажаа дека луѓето кои се подобро фокусирани и полесно се справуваат со негативните емоции.

ПРОМЕНЕТЕ ЈА ОБЛЕКАТА

Доколку не сте знаеле, облеката е неверојатно моќен предмет. Исто така, ни помага да одлучиме да изгубиме тежина или да размислуваме подобро. Исто така, може да ви помогне да се чувствувате подобро во вашата кожа. Ако не ви се допаѓа она што го носите во моментов, само соблечете го и облечете нешто ново.

НАПРАВИ ПАУЗА

Живееме во време кога сонот е потценет, но ако се одморите малку попладне, мозокот ќе работи подобро и ќе го активира ослободувањето на хормоните на среќата. Кога се чувствувате лошо, истегнете се на креветот околу 10 минути .

ИСКЛУЧЕТЕ ГИ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Зависноста е силна и деструктивна емоција и ништо повеќе нема да ја инспирира од социјалните мрежи. Студија по студија покажува како времето што го поминувате на социјалните мрежи може многу да влијае на чувствата на безвредност и апатија.

Претходна објаваПравославните верници слават Собор на Свети Архангел Михаил
Следна објаваБилки кои ќе ги ублажат болките во зглобовите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име