Дома Life Не се откажувајте од КАФЕТО, овој магичен напиток ве штити од многу...

Не се откажувајте од КАФЕТО, овој магичен напиток ве штити од многу ФАТАЛНИ болести

421
0

Не се откажувајте од КАФЕТО, овој магичен напиток ве штити од многу ФАТАЛНИ болести

Иако многу луѓе сакаат кафе и не можат да замислат ден без барем една шолја, многу научници тврдат дека тоа не е добро за нас. Затоа постојано се зборува за ефектот на кафето врз организмот и дали треба да се пие или не


Многу истражувања за кафето заклучиле дека тоа му штети на телото, бидејќи го зголемува ризикот од рак на мочниот меур, го нарушува здравјето на цревата и остава темни дамки на забите, меѓу другото.

Сепак, неодамнешните истражувања покажаа дека кафето дури може да го намали ризикот од некои видови рак, поради високото ниво на антиоксиданси и спречувањето на оштетување на ДНК. Исто така, се покажа дека го намалува ризикот од дијабетес тип 2, невролошки нарушувања како Паркинсонова болест и срцеви заболувања. Покрај тоа, пиењето кафе, според некои научници, може да ви помогне да живеете подолго, па дури и да ги подобрите физичките перформанси.


Ако сè уште сте во дилема, дали вашиот омилен утрински пијалок е штетен, најновата студија објавена во новиот број на угледното научно списание „Наука за храна и безбедност на храна“ вели дека пиењето кафе има повеќе придобивки отколку штета.

И за да ги проучат аргументите за и против, истражувачите од Универзитетот во Обединетото Кралство прегледаа повеќе од 1.200 објавени студии на оваа тема, од кои некои беа напишани уште во 1970-тите. Консензусот меѓу нив беше дека консумирањето од три до четири шолји кафе дневно нема да му наштети на здравјето, а згора на тоа ќе има и одредени здравствени придобивки.

Некои од познатите позитивни ефекти на кафето се:

  • Помага во спречување на хронични болести како што се срцеви заболувања и дијабетес,
  • го спречува развојот на Паркинсонова болест,
  • Го намалува ризикот од развој на заболување на црниот дроб,
  • Го намалува ризикот од развој на депресија.
Љубовта кон кафето и чоколадото ја одредуваат гените

Сепак, истражувачите од Алстер истакнуваат дека се потребни повеќе информации за да се знае точната рамнотежа помеѓу придобивките и потенцијалните ризици од пиењето кафе – така што оние што пијат кафе засега ќе бидат задоволни со „одредени благи придобивки“.

Не смееме да ја занемариме ниту социјалната димензија на кафето, тоа некако ги поврзува луѓето и го поттикнува дружењето. Зад реченицата се криеја многу пријателства и љубов – Ајде да одиме на кафе.

Претходна објаваШто се случува со нашето тело за време на постот?
Следна објаваСо помош на МОЛИВ и ЧАША ВОДА дознајте дали вашата ТИРОИДНА жлезда работи правилно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име