Дома Живот Не можете да се разбудите наутро? Има нешто што може да ви...

Не можете да се разбудите наутро? Има нешто што може да ви помогне…

318
0

Можеби сте ретката птица која станува без аларм веднаш штом се појави првиот сончев зрак, но повеќето од нас сè уште имаат проблем со рано будење.

Доколку и вас ве мачи овој проблем, а сакате конечно да го решите, еве неколку трикови кои ќе ви помогнат да се разбудите без проблем.

ЗАПОЧНЕТЕ СО МАЛИ ЧЕКОРИ

Добрата вест за сите „бувови“ и оние кои не сакаат да станат во зори е дека можете да научите да го сакате утрото. Дури и малите промени во вашата рутина можат да ви помогнат да се чувствувате подобро и полни со енергија. Добро ќе спиете и кога ќе ви треба, па нема да ви биде тешко рано да станете.

ОТСТРАНЕТЕ ГО БУДИЛНИКОТ

Ако немате дополнителни два часа за спиење, зошто воопшто да го поместите времето на алармот откако ќе се вклучи? Сигурно нема да ви помогне да се чувствувате помалку уморни. Има уште една причина зошто треба да станете веднаш штом ќе го слушнете звукот на алармот – ако станувате во исто време секој ден, вашиот внатрешен часовник ќе дознае кога е време да се разбудите и повеќе нема да ви биде проблем .

НЕКА СВЕТИ СВЕТЛОТО

Изложеноста на светлина во првите 15 минути од денот испраќа сигнали до мозокот дека е време да се разбудите.

Отворете ги завесите и ако надвор нема сонце, истиот ефект ќе го запали светлото во куќата. Но, ако целта ви е да се разбудите рано, тогаш треба да заборавите на ролетните или завесите за затемнување и да дозволите сонцето да влезе во вашата соба наутро за да ве разбуди веднаш штом ќе ги отворите очите.

УЖИВАЈТЕ ВО УТРИНСКИОТ ЛУКСУЗ

За да избегнете да ползите под чаршафите, планирајте нешто на што ќе се радувате секое утро. Можеби се работи за прелистување на вашиот омилен портал или за вкусен појадок, но задолжително одберете нешто што го олеснува станувањето бидејќи ви носи задоволство.

УЖИВАЈТЕ ВО ШОЛЈА КАФЕ

Можно е да се разбудите само поради мирисот на кафе. Ова е наведено во студија на Универзитетот во Сеул. Добра информација за секој кој има проблем да стане. Кофеинот, хемикалија која се наоѓа во кафето, го стимулира централниот нервен систем. Ја зголемува интелектуалната острина, ја продолжува будноста и го одложува почетокот на замор. Ја подобрува визуелната перцепција и ја олеснува координацијата при сложени дејства, како што е возењето автомобил. Сепак, прекумерното консумирање кафе може да предизвика нервоза, вознемиреност и страв.

„АКТИВИРАЈТЕ“ САМИ

Малку скокање со јаже или само брза утринска прошетка ќе му помогне на вашиот нервен систем да се разбуди. Ќе бидете многу подобро расположени, но не само наутро туку и во текот на целиот ден. Полесно ќе заспиете и навечер, што автоматски значи дека наутро полесно ќе станувате.

НАПОЛНЕТЕ СЕ СО ЕНЕРГИЈА

Да повториме уште еднаш дека појадокот е најважниот оброк во денот и како му обезбедува на телото доволно енергија и заштита за ден полн со обврски. Протеините се главни извори на енергија, а во организмот се задржуваат подолго од јаглехидратите и шеќерот, па освен што ќе ви ја зголемат виталноста, веројатно ќе ви го намалат и апетитот. Можете да најдете протеини во храна како путер од кикирики, сирење, јајца или јогурт.

ИСКЛУЧЕТЕ ГИ СВЕТЛАТА ПРЕД СПИЕЊЕ

Светлата може да го нарушат внатрешниот часовник и да го намалат нивото на мелатонин во крвта, па затоа е најважно да ги исклучите светлата и светилките на екранот пред да одите во кревет. Ако ова воопшто не ви се допаѓа, тогаш треба да ги затемните сите светла најмалку еден час пред да одите во кревет. Сината светлина е големиот непријател на мелатонин. Истражувањата покажаа дека сината светлина што ја емитуваат ТВ екраните, компјутерите, таблетите и мобилните телефони го намалува лачењето на мелатонин, што го отежнува заспивањето.

ПРЕСКОКНЕТЕ ГО АЛКОХОЛОТ

Алкохолот може да ве заспие, но ќе ве натера да се будите и во текот на ноќта, па може да се разбудите уморни. Ако навистина сакате вино пред спиење, нека биде една чаша, а не три, и тоа неколку часа пред спиење.

Претходна објаваЕдноставни трикови кои би можеле да ви помогнат да го намалите крвниот притисок
Следна објаваСпиете добро, но сепак се борите со темните кругови?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име