Дома Живот Не можете да заспиете? Овој метод на американски војник ќе ве заспие...

Не можете да заспиете? Овој метод на американски војник ќе ве заспие за две минути

1081
0

Ако сте еден од оние кои се борат да заспијат, можеби веќе сте истражувале техники кои гарантираат брзо заспивање. Меѓу нив е и методот од две минути што го користат пилотите во американската армија.

Д-р Линдзи Браунинг верува дека оваа техника функционира и им препорачува на нејзините пациенти со несоница да ја пробаат.

Овој метод за прв пат беше спомнат во книгата „Опушти се и победи: изведба на шампионатот“ во 1981 година. Се тврдеше дека има 96 проценти успешност по шест недели вежбање.

Започнете со опуштање на мускулите на челото, очите, образите, вилицата и фокусирајте се на дишењето. Погрижете се рамената да не ви се напнати. Спуштете ги колку што можете пониско и држете ги рацете опуштени покрај телото, вклучувајќи ги рацете и прстите. Потоа земете длабок здив и полека издишете, опуштајќи ги градите, стомакот, бутовите, колената, нозете и стапалата. Додека го правите тоа, ослободете се од стресот. Размислете за две сценарија. Прво, лежите на брегот на мирно езеро. Нема ништо, само синото небо над тебе. Второ, лежите во црна кадифена лежалка во темна соба. Кога ќе почнете да размислувате за нешто друго, повторете го зборот „не размислувај“ 10 секунди.

„Методот функционира затоа што ви дава задача да ги релаксирате мускулите на вашето тело наместо да дозволите несаканите мисли да ви го преплават умот“, вели д-р Браунинг.

Според нејзиното искуство, луѓето често не можат да заспијат бидејќи нивните умови се премногу зафатени или се вознемирени.

„Методот на воен сон е многу сличен на техниката за прогресивна мускулна релаксација што ја учам на моите клиенти со несоница. Постојат и други техники со кои можете да се обидете да ви помогне да заспиете, како бавно длабоко дишење или броење“, додава докторот.

Проблемот со несоницата е тешко да се реши со обични техники за релаксација ако е потежок и тогаш веројатно ќе ви треба помош од специјалисти, кои можат да нè научат на когнитивна бихејвиорална терапија за несоница која функционира со истражување на врската помеѓу спиењето и мисловните процеси.

Претходна објаваТорта со афион и јогурт
Следна објаваКолку кругови има на сликата?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име