Дома Нега и убавина Не ги фрлајте корите од костени! Користете ги за да ги оживеете...

Не ги фрлајте корите од костени! Користете ги за да ги оживеете прамените во вашата коса

1439
0

Тие се користат за осветлување и малку бакарни рефлексии на вашата коса.

Време е за костени ! Има и такви кои едноставно сакаат печени или варени , но и такви кои сакаат да пробаат серија рецепти со костени.

Сепак, не секој знае дека кората од костен може повторно да се користи . Како? На пример, да се подготви препарат што се нанесува на кафена коса .

Овој „ бабински лек “ всушност служи за да ја осветли косата и да и даде на вашата коса малку бакарен сјај .

Подготовката е многу едноставна и трае половина час .

Земете околу петнаесет кори од костени и потопете ги во тенџере со околу литар и половина вода.

Оставете да зовријат и оставете ги да се варат околу 3 минути на тивок оган. Ќе забележите дека водата ќе стане темно кафеава .

Сега филтрирајте ја со цедалка и почекајте да стане млака пред да ја нанесете на косата како плакнење после шампон .

Ако сакате, можете да користите распрскувач .

Се разбира, ова не е вистинска боја , но ќе видите дека ќе ви помогне да ја интензивирате кафената коса , давајќи ѝ малку бакарен ефект .

Претходна објаваШто е психолошка отпорност, како може да се изгради и да ни помогне да ги надминеме тешките ситуации?
Следна објава4 едноставни трикови за полесно родителство

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име