Дома Здравје Нетолеранција од чоколадо кај деца?

Нетолеранција од чоколадо кај деца?

246
0

Чоколадото е омилено за многу деца, честопати поврзано со празници, родендени и други прослави. Чоколадните производи често содржат бројни состојки, од кои некои може да бидат корисни, но многу од нив можат да предизвикаат негативна реакција или нетолеранција. Нетолеранција на храна и алергии се чести кај децата и може погрешно да се дијагностицираат како други состојби и болести. Ако забележите симптоми кај вашето дете откако јаде чоколадо или друга храна, консултирајте се со вашиот лекар, нутриционист или специјалист за алергии за можните причини и решенија.
Нетолеранција на храна…
Нетолеранцијата кон одредена храна е многу честа кај децата и останува релативно честа и во зрелоста. Нетолеранцијата на храна е слична на алергиите на храна, со разликата често во степенот на симптоми. Нетолеранцијата често произведува помалку сериозни симптоми отколку алергиските реакции. Следствено, потешко е да се дијагностицира нетолеранција на храна, бидејќи може да имитира други состојби, како што се благи инфекции, замор и лошо варење. Дијагностицирањето на нетолеранција на храна е дополнително комплицирано од фактот дека децата имаат потешкотии со опишување на симптомите и комуницирање за нивната непријатност.
Прашања…
Нетолеранцијата кон чоколадото е особено честа кај децата бидејќи производите од чоколадо често содржат различни состојки кои предизвикуваат гастроинтестинални проблеми и алергиски реакции со низок степен. Заеднички состојки во чоколадните производи вклучуваат какао, шеќер, млеко, глутен, кофеин, ореви, бои за храна и други адитиви. Следствено, можеби не е какаото во чоколадо што предизвикува проблеми со вашето дете; наместо тоа, тоа може да биде габи или токсини поврзани со ореви или нетолеранција на млечни производи, според книгата „Современа исхрана: функционален пристап“. Понатаму, можно е вашето дете да е нетолерантно на повеќе од една состојка. Кофеинот и високофруктозниот сируп од пченка, исто така, најчесто создаваат симптоми кај деца.
Симптоми на нетолеранција на храна…
Симптомите на нетолеранција на чоколадо се движат од лесна до сериозна, во зависност од вклучените состојки. Лесните симптоми вклучуваат осип на кожата, гастроинтестинални тегоби, гадење, гасови, замор, главоболка, кашлање и течење на носот, според книгата „Исхрана за јавно здравје“. Посериозни симптоми вклучуваат коприва, респираторен дистрес, вртоглавица, чувство на печење во грлото, оток во устата и околу лицето, вознемиреност, проблеми во однесувањето, повраќање и дијареја. Ако вашето дете изгледа збунето или дезориентирано или има потешкотии со дишењето, веднаш побарајте лекарска помош.
Препораки…
Разбирањето која компонента на чоколадото предизвикува вознемиреност кај вашето дете е важно и може да се постигне со тестирање на алергија. Ако оревите се проблем, на пример, купете чоколадо без ореви и не се прави заедно со производи што содржат ореви. Ако млеко е проблемот, купете црно чоколадо со висок процент на какао. Ако какаото е проблем, тогаш размислете за други слатки задоволства направени со мед, стевија или други природни засладувачи. Општо, колку е потемно чоколадото, толку повеќе содржи какао во прав.

Претходна објаваСветски ден на музикотерапијата – 1 март
Следна објаваХрана за побрз метаболизам…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име