Дома Живот Непровeтрувањето на просторот може да предизвика голем број на болести

Непровeтрувањето на просторот може да предизвика голем број на болести

361
0

И покрај пониските температури, мора редовно да го проветрувате домот.

Ако редовно не ја проветруваме куќата, тоа може да придонесе за развој на срцеви заболувања и рак, но и проблеми со дишењето, велат експертите во Велика Британија кои утврдиле дека поради недостиг на вентилација се загрозени околу 15,3 милиони домови.

Откриено е дека 900 различни честички и биолошки материјал со потенцијални негативни здравствени ефекти, вклучувајќи спори на мувла, полен, јаглерод моноксид и првут, циркулираат во воздухот во куќата. Дури и радонскиот гас, безбоен и без мирис, кој се нарекува тивок убиец бидејќи не може да се почувствува во воздухот.

Со редовно проветрување на домот, можете да го намалите ризикот од болести за речиси 40 проценти. Во исто време, најголема опасност се гасовите и соединенијата за кои не сме ни свесни. Јаглерод моноксидот е многу опасен, што е честа причина за случајни смртни случаи во домовите, кои можат да се појават во повеќе ситуации: поради неисправна печка, поради неисправно греење во становите што се греат на гас, затнати оџаци или ако запалиме темјан или свеќи, а таму е тој и чад од цигари.

Вентилирањето на домот четири пати на ден по три до седум минути може да го намали ризикот од разни видови болести кои често ќе се манифестираат со едноставни симптоми како кашлица, главоболка, осип, насолзени очи, кивање, вртоглавица, замор, крварење од носот или болест. .

Треба да се проветрува неколку пати на ден, а по можност наутро, по станување, особено ако се работи за стан во кој е поставена ПВЦ столарија, која е поставена така што херметички го затвора просторот за заштеда на енергија. Во текот на денот, одвреме-навреме отворајте прозорец во секоја соба за да обезбедите свеж воздух и повремено отворајте ја вратата од бањата доколку немате механичка вентилација, односно вентилатори кои го пуштаат воздухот. Уште пред спиење, корисно е да направите проветрување на кратко, од три до пет минути, за да го промените воздухот во собите.

Посебно внимавајте на знаците на мувла во куќата, бидејќи нејзиното присуство е одраз на лошата вентилација и зголемената влажност, што значително го зголемува ризикот од респираторни проблеми (алергии, астма и други респираторни проблеми) и кожни реакции. Вентилацијата во бањата мора да биде квалитетна и без влага.

Совети:

Добро исушете ги крпите и бањарките
Не ги оставајте влажните крпи и кујнските крпи стуткани. Доколку се влажни и мислите дека сè уште не се перат, раширете ги да се исушат за да не се соберат влага, мувла и габи.
Извадете ги теписите од дома или редовно чистете ги убаво.
Дрвените подови не треба да бидат покриени целосни со теписи бидејќи собираат прашина, грини, влакна и габи.

Претходна објаваМини тест за општа култура од 1912 година: Можете ли да одговорите на сите 10 прашања?
Следна објаваВидови болки во стомакот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име