Дома Health Непријатните мириси на телото можат да бидат предупредување: Еден е дури и...

Непријатните мириси на телото можат да бидат предупредување: Еден е дури и сигнал за рак

416
0

Непријатните мириси на телото можат да бидат предупредување: Еден е дури и сигнал за рак

Чудните мириси на телото можат да бидат знак за потенцијални здравствени проблеми, а лекарите тврдат дека тие можат да бидат и знак за рак.

Постојат непријатни мириси на телото кои не исчезнуваат и можат да сигнализираат сериозен здравствен проблем.

Не можете да се ослободите од непријатниот мирис на потта ниту по туширање, тоа може да биде знак за недостаток на магнезиум.

„Магнезиумот е минерал кој помага во чистење на нашите внатрешни органи и ослободување од непријатниот мирис на тјел“, вели кардиологот Роберт Сегал.

Кога консумираме премногу кофеин, шеќер или преработена храна, тоа може значително да го намали нивото на магнезиум. Доколку сè уште не мирисаме толку свежо и имаме други симптоми како грчеви во мускулите, грчеви или вкочанетост и пецкање, експертите препорачуваат дека би било добро да го провериме нивото на магнезиум во телото.

Премногу интензивен мирис на телото

Ако имате дигестивни нарушувања како Кронова болест или улцеративен колитис, може да имате и сериозен недостаток на цинк, велат лекарите.

Д-р Сегел истакнува дека цинкот му помага на нашето тело да управува со отпадот и токсините, а кога е присутно дигестивно нарушување, телото може да не го апсорбира минералот како што треба. Затоа, недостатокот на цинк може да резултира со интензивен мирис на телото, особено лош здив.

Лош здив кој смрди на расипани јајца

Ако не можете да се ослободите од лошиот здив ниту со миење заби, веројатно имате здравствен проблем.

Ако правилната дентална хигиена сè уште не може да го отстрани непријатниот мирис кој наликува на расипани јајца од вашата уста, др. Сегал предупредува дека може да се работи за бактериска инфекција.

Имено, лошиот здив го предизвикува бактеријата наречена H. pylori која може да живее во нашиот дигестивен систем. Кај некои луѓе не предизвикува забележителни симптоми, додека кај други може да доведе до чир на желудникот, па дури и до рак на желудникот.

Непријатен мирис од увото

Непријатниот мирис на вашето тело може да дојде и од увото, иако не е толку вообичаен.

„Доколку имате многу непријатен мирис во ушите, најверојатно страдате од некаква инфекција, што доведува до гореспоменатата остра арома. Друг пример за ова е кога имате вродена коса или лојна циста, и кога ќе пукне таа иритација или инфекција, нуспроизводот внатре речиси секогаш има исклучително непријатен мирис“, додава тој.

Претходна објаваИмате ненадејни промени во расположението – дали е само таков ден или нешто друго
Следна објаваКои се најевтините градови во Европа за патување како двојка?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име