Дома Твој готвач Нема подобар рецепт за пита со јаболка, се топи во уста!

Нема подобар рецепт за пита со јаболка, се топи во уста!

2076
0

Кифлички од ванила, джинджифилово, крофни, пити, праски, штрудли, солени колачи… нашите прабаби и баби најмногу ги подготвувале со сало, кое на овие омилени колачи им го дало оној стар, многумина би рекле „најдобар“ вкус. Пробајте го рецептот за малку поинаква пита со јаболка и запомнете како беше порано.
За кората да биде покрцкава, а тестото да биде меко што се топи во устата , додадете свинска маст ! Таа помина низ својот „крстен пат“ од моментот кога беше речиси целосно протерана од кујната додека не се врати на големата врата. Некои јадења и колачи едноставно не можат без оваа важна состојка !
Малку поинаква пита со сало и јаболка….

За тесто:

1 цело јајце

2 жолчки

100 гр шеќер

2 дл. млеко

малку екстракт од ванила или мешунки

прашок за пециво

450 гр брашно

250 гр свинска маст

За полнење:

1,5 кг јаболка

300 гр шеќер

1 лажичка цимет

30 гр гриз

Подготовка:

За тестото измешајте ги јајцата, особено жолчките со шеќер, додадете ванила, прашок за пециво, млеко и маснотии. Кога смесата ќе се соедини, измешајте го брашното, направете го тестото и расукајте го. Поделете на два еднакви дела. Ќе се изненадите колку е податлив и лесен за обликување . Половина од расуканото тесто ставете го во тавче за печење кое сте го обложиле со хартија. Ќе го апсорбира вишокот маснотии од печењето. Прободете и печете 10 минути , извадете ја од рерната и покријте со подготвениот фил.

За филот , излупете ги , исчистете ги и изрендајте јаболка. Оставете ги да отстојат половина час, а потоа добро исцедете ги со рацете . Добиениот сок ставете го во длабока тава и додадете шеќер. Кога ќе зоврие, оставете да се готви на средна температура уште 10-15 минути или додека не добие изглед на густ сируп. Оставете го сирупот малку да се излади , а потоа додадете ги јаболката, циметот и гризот и измешајте.

Преостанатото тесто развлечете го на хартија за печење, превртете го на филот и извадете ја хартијата. Исечете плитка шема на тестото дијагонално. Печете 20 минути на 200 степени па намалете на 180 и печете уште 25-30 минути . Се лади на решетка и се посипува со шеќер во прав пред сервирање.

Доколку не сакате со свинска маст користете путер.

Претходна објаваЛекарите ги предупредуваат родителите чии деца спијат малку или лошо
Следна објаваКинеските експерти развија нов модел за предвидување на ризикот од деменција

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име