Дома Health Нема ништо што не лекува: Шест придобивки од маслото од кантарион

Нема ништо што не лекува: Шест придобивки од маслото од кантарион

484
0

Нема ништо што не лекува: Шест придобивки од маслото од кантарион

Маслото од кантарион потекнува од растение познато и како кантарион, кое припаѓа на родот кантарион. Се вели дека не постои болест, било физичка или психолошка, на која ова масло нема благотворно дејство. Од кожни болести и оштетувања до психолошки проблеми, маслото од кантарион ќе се грижи за тоа што ве мачи.


Кантарионот се бере во текот на мај и јуни, а неговите прекрасни жолти цветови и листови содржат етерично масло кое можете да го користите како природен лек за разни болести, а ова се некои од нив: изгореници, чиреви, лузни. , ревматизам, гихт, проблеми со психата.

Најлошото и најдоброто масло за холестерол

ГО ПОДОБРУВА РАСПОЛОЖЕНИЕТО: Маслото од кантарион има антибактериско и антивирусно дејство, а истражувањата покажале дека делува и на депресијата, па дури и на сезонската депресија, бидејќи го балансира нивото на хормоните сератонин и допамин.

ПРОБЛЕМИ СО КОЖАТА: Маслото од кантарион е одличен избор како лек за проблеми со кожата, поради неговото антибактериско дејство, раните побрзо ќе зараснат, а можете и да лекувате изгореници од прв степен. Сепак, не се советува да го користите кога одите на сончање бидејќи може да ја зголеми можноста за црвенило и изгореници на кожата. Се користи на кожата за да се шири на одредено место, но не ставајте го на оние рани кои се уште крварат.

ПРОБЛЕМИ СО ДИГЕСТИВНИ ПРОБЛЕМИ И ВОСПАЛЕНИЕ: Може да се користи и кога ве боли стомакот, со воспаление на јајниците, но и со болни бубрези и против дијареа.

МАСАЖА: Маслото од кантарион е исклучително погодно за масажи, а помага дури и при болки во распаѓање. Можете да го земате и орално два пати на ден, додека чајот од кантарион е исклучително корисен и за болки во грбот предизвикани од напнатост.

ЗА БОЛКИ: За нервни болки, т.е. приклештени нерви, ставете две до три капки масло од кантарион во две лажици маслиново или бадемово масло и нанесувајте го на болното место на секои три часа.

ЗА УШИТЕ: Маслото од кантарион помага и при болки во ушите, а можете да го користите и самостојно, односно едноставно да го капнете и да го затворите со парче вата.

Претходна објаваЗапочнува Великиот пост – денес е Чист Понеделник
Следна објаваЗнак за ДЕМЕНЦИЈА што се јавува во устата: Доколку го почувствувате ова, обратете се на ДОКТОР!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име