Дома Здравје Недостаток на железо во крвта: 7 необични симптоми кои може да укажуваат...

Недостаток на железо во крвта: 7 необични симптоми кои може да укажуваат на анемија

442
0

Испуканите усни и желбата за мраз може да значат дека немате доволно железо

Ако вашето расположение и енергија постепено се менуваат во текот на денот, од чувство на енергија и енергија до целосно исцрпување и потешкотии да се движите по скалите, можеби е виновен недостатокот на железо.

Ако сте анемични, немате доволно железо за коскената срцевина да произведе доволно хемоглобин. Хемоглобинот е најважната компонента на црвените крвни зрнца, кои носат кислород низ телото. Ако нема железо за создавање хемоглобин, бројот на црвените крвни зрнца опаѓа, а органите и ткивата многу потешко го добиваат потребниот кислород, што често може да предизвика замор и отежнато дишење.

Јадењето повеќе храна богата со железо може да помогне при блага анемија и лесно се решава, но ако сте навистина анемични, недостатокот на железо во вашата исхрана често не е причина. Дефицитот на железо потоа е предизвикан од неможноста на телото да го апсорбира железото, што е несакан ефект на одреден број лекови или операции, недоволно производство на црвени крвни зрнца или загуба на крв.

Додека се очекуваат некои симптоми на недостаток на железо, како што се замор и отежнато дишење, симптомите на недостаток на железо кои изгледаат чудно и често не се поврзани со анемија може да укажуваат на тоа дека е време да го промените вашиот животен стил и навиките во исхраната.

 1. Желба да се јаде земја
  Еден од честите симптоми на недостаток на железо е желбата да се јаде земја. Ако сте го правеле ова како дете, можеби сте имале недостаток на железо. Научниците сè уште не се сигурни зошто луѓето со сериозен дефицит на железо чувствуваат потреба да јадат нејадливи работи како нечистотија, кирпич, пченкарен скроб, гипс, картон или производи за чистење.
 1. Изглед на ноктите
  Иако се чини дека ноктите не се поврзани со состојбата на нашиот организам, тие многу добро може да укажат на здравствена состојба и да бидат еден од симптомите на недостаток на железо. Слабите и кршливи нокти може да бидат еден од симптомите на недостаток на железо, а интересно е дека промената на нивниот изглед може да биде еден од показателите за внесување на храна како семки од тиква, коноп и спанаќ и јаткасти плодови, кои можат да го зголемат железото и позитивно делуваат на анемијата.
 2. Испукани усни
  Причината за испуканите усни може да биде студената зима, сувоста на просторијата или навиката да ги лижете усните. Третина од луѓето со недостаток на железо имаат состојба наречена аголен хелитис, што предизвикува пукање на краевите на усните. Овие парталави рабови го отежнуваат јадењето, смеењето и погласното зборување. Кај луѓето со оваа состојба, откриено е дека 35 проценти имаат недостаток на железо. Ако испуканите усни се еден од симптомите што ги забележувате, се препорачува да го зголемите внесот на храна за да спречите повторување.
 1. Отечен јазик
  Следниот симптом кој не може да се види е отечен или чувствителен јазик, таканаречен атрофичен глоситис. Таквиот јазик отекува така што вообичаените гребени на јазикот исчезнуваат, а јазикот изгледа униформно и меко. Може да предизвика проблеми со џвакањето, голтањето и зборувањето.
 2. Постојана желба за мраз
  Оваа состојба има и свое медицинско име и се нарекува пагофагија. Ова е еден од најчестите симптоми на недостаток на железо. Не се знае точно како се појавува нагонот за голтање мраз, но се смета дека го смирува отечениот јазик или ги прави луѓето повнимателни бидејќи се уморни. Ако сакате мраз, не грижете се веднаш, луѓето со пагофагија земаат килограм мраз на ден.
 1. Пецкање во нозете
  Ако седите на стол и не ви е удобно и постојано ги движите нозете, може да имате синдром на немирни нозе. Луѓето кои го имаат овој синдром постојано страдаат од него. Тоа е состојба која пациентите ја опишуваат како печење, пецкање, се чини како да имаат гнездо од инсекти во нозете. Иако лекарите не се сигурни што ја предизвикува оваа состојба, недостатокот на железо е еден од виновниците.

Доколку сте забележале некој од горенаведените симптоми, треба да посетите лекар, но запомнете, ова се само бизарни симптоми. Ако сметате дека сте постојано уморни и дека ви е тешко да здивнете по качување по скали или вежбање, ако чувствувате вртоглавица или често се чувствувате слаби, бледи сте, сето тоа може да значи проблеми со нивото на железо. Не земајте некои од нив сами бидејќи премногу железо е штетно и може да предизвика оштетување на црниот дроб и губење на коскената маса.

Претходна објаваОние кои патуваат почесто се поздрави
Следна објаваПсихолог од Финска откри 3 работи кои ФИНЦИТЕ никогаш не ги прават

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име