Дома Нега и убавина Недостатокот на витамини и минерали го забрзува стареењето на кожата

Недостатокот на витамини и минерали го забрзува стареењето на кожата

557
0

Докторите често не потсетуваат дека витамините и микроелементите се неопходни за нашето тело, но обично не објаснуваат за што точно служат. Во меѓувреме, недостатокот на многу важни супстанции може да доведе до сериозни здравствени проблеми, на пример, забрзано стареење на кожата.

Витамин Ц
Секој знае дека витаминот Ц помага во борбата против настинката, но може да го подобри и изгледот на вашата кожа, пренесува City Magazine. Козметологот Џошуа Цајхнер, лекар, тврди дека витаминот Ц го стимулира производството на колаген, што пак помага во намалување на брчките.

„Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој го неутрализира оштетувањето на слободните радикали, спречува абнормална пигментација и е важен фактор во производството на здрав колаген“, изјави тој за Денот на жената.

Витамин Е
Како и витаминот Ц, витаминот Е помага во природното производство на колаген. Витаминот Е, исто така, одржува заштитна бариера која ја задржува влагата во клетките на кожата долго време.

Цинк
Овој суштински минерал во трагови е познат по тоа што ја зајакнува функцијата на имунолошкиот систем и го промовира заздравувањето на раните. Сепак, експертите велат дека цинкот може да ја заштити кожата и од оштетување на УВ. Студијата објавена во Journal of Nutrition покажала дека недостатокот на цинк го забрзува процесот на стареење.

Селен
Селенот има антиоксидантни својства кои го подобруваат квалитетот на кожата и се борат против слободните радикали.

Коензим Q10
Ова антиоксидантно соединение го произведува телото за да ја претвори храната во енергија. Според некои студии, помага и за намалување на брчките и за подобрување на текстурата на кожата. Коензимот Q10 се наоѓа во некои видови храна, козметика и специјални додатоци во исхраната.

Епигалокатехин галат (EGCG)
Тоа е уникатна растителна компонента која се наоѓа во зелениот чај и има голем број на придобивки за кожата како заштита од УВ, брчки и пигментација. Не мора да пиете зелен чај секој ден, EGCG е достапен и како концентриран додаток во исхраната.

Колаген
Колагенот содржи две амино киселини, пролин и глицин, кои се неопходни за формирање и обновување на зглобовите, коските, мускулите и тетивите. Тие се одговорни и за еластичноста на кожата. Со возраста, производството на природен колаген се забавува, затоа, со цел кожата да остане еластична подолго, козметолозите препорачуваат овој протеин да се зема преку храна или како додаток.

Претходна објаваЕве што се случува ако често јадете кикирики…
Следна објаваЛепчиња од тавче

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име