Дома Нега и убавина Нега на кожата на рацете за време на пандемија

Нега на кожата на рацете за време на пандемија

240
0

По природа, нашата кожа не е дизајнирана да се мие секојдневно со сапуни и детергенти, ниту пак да биде во прекумерен контакт со вода. Честото миење на рацете со сапун, како и секојдневното повторено изложување на средства за дезинфекција се ефикасна заштита од инфекција со коронавирус, но може сериозно да ја исуши кожата на рацете.

Имено, честото миење и употреба на средства за дезинфекција ја нарушува природната регенерација и тенката кожа на рацете, иритирана, станува поподложна на сувост, пукање, микроорганизми и алергени, што пак може да доведе до инфекции или алергиски дерматитис. Во такви ситуации, самата примена на средства за дезинфекција може да стане болна и неефикасна. Во сегашната ситуација кога честото миење и дезинфекција на рацете е неизбежно, тоа може да биде многу незгодно бидејќи оштетената кожа е поподложна на развој на влошување или дополнително сушење, пукање, лупење.

Како да се спречи или барем да се ублажи сувата кожа?
Правилната нега на кожата на рацете и ја обезбедува на кожата потребната влажност, мекост и функционалност и поголема ефикасност на самото средство за дезинфекција.
Прво треба да внимаваме на правилното миење на рацете , избирајќи неагресивен однодно хидратантен сапун или синтетички детергенти т.н. синдети кои постојат во цврста форма (за миење раце и лице) или во течна форма, во форма на гел, за миење на телото. Предноста на синдетите (особено ако не содржат парфеми или синтетички мириси, конзерванси и сулфати кои дополнително ја сушат кожата) во однос на сапуните е зачувувањето на природно киселата кожа што спречува бактериите да се размножуваат на кожата, тие се помеки, не се затвораат порите и не ја иритираат кожата.

Рацете треба да се измијат темелно во млака вода и добро да се исушат со тоалетна крпа. Треба да се избегнува премногу топла или премногу ладна вода . Не се препорачува употреба на електрични сушари за раце бидејќи дувањето топол воздух го оштетува заштитниот слој и го фаворизира распрснувањето на вирусите и бактериите, што секогаш, а особено денес, е пожелно да се избегнува. По миење и сушење на рацете потребно е да се хидрираат со соодветна крема. Најдобри се природната козметика, без иритирачки и синтетички мириси, рафинирани растителни масла, вазелин. Најпогодни препарати за нега на сува и испукана кожа на рацете се оние кои содржат природни состојки кои промовираат хидратација.
Покрај хијалуронската киселина, која промовира хидратација и регенерација на кожата, пожелно е производот за нега да содржи ладно цедено растително масло како бадем или арган и глицерол.

Производот за нега треба да се нанесува веднаш по миењето на рацете и повторно да се нанесува после секое миење и дезинфекција. Можеме да побараме помош и со повремено покривање на рацете целосно со хидрофобни масти, масла и масни креми. Оваа постапка е добро да се прави навечер пред спиење за кожата да има време да го впие производот.

Исто така, треба да се избегнува дезинфекција на рацете со средство за дезинфекција на површини бидејќи е многу појако, поагресивно.

Секогаш кога е можно, користете заштитни ракавици кога користите агресивни детергенти , а потоа измијте ги рацете со нежен детергент, исушете и нанесете хранлив производ.

Секогаш е добро да се информирате и да се консултирате со фармацевт или дури и со дерматолог. Само со користење на производи со квалитетен состав и редовна нега можеме да го постигнеме посакуваниот ефект на нега и заштита.

Претходна објаваИзберете љубезност
Следна објаваДесерт без шеќер (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име