Дома Психолошки совети Невронаучниците велат дека читањето го менува нашиот мозок, еве како

Невронаучниците велат дека читањето го менува нашиот мозок, еве како

623
0

Сите знаеме дека читањето го подобрува вокабуларот, ја проширува нашата перспектива, не запознава со нови идеи и ја зајакнува самодовербата. Тоа е навика која е добро да ја усвоите и да ја продолжите цел живот.

Се смета за клуч за успехот и, според невронаучните истражувања, не само што го исполнува нашиот мозок со информации, туку и го подобрува и може да го промени начинот на кој нашиот мозок размислува и ги обработува работите на подобар начин.

Зошто треба да читате секој ден
Кога сме деца, поактивно сме вклучени во читањето и учењето нови работи за светот околу нас. Но, штом ќе го завршиме образованието и ќе продолжиме да ги постигнуваме целите во кариерата, стануваме попасивни и навиката за читање опаѓа и во многу случаи речиси престанува.

Читањето е задолжително за луѓе од сите возрасти, па дури и 30 минути читање за работи што ве интересираат се доволни за да ги искусите придобивките. Станува збор за ментален тренинг кој е исто толку важен како и физичкиот тренинг.

На кој начин читањето влијае на мозокот?
Иако се потребни многу повеќе истражувања во оваа област, експертите се согласуваат дека читањето е всушност вежба за емпатија. Тоа ни помага да ја разбереме перспективата на другите која е сосема поинаква од нашата и затоа го зголемува нашиот емоционален количник (EQ).

Во студиите спроведени за да се разберат придобивките од читањето, истражувачите можеа да ги видат ефектите. Ако ликот од книгата вежба, делови од мозокот ќе ви се активираат како да се потите во теретана. Друга студија сугерира дека книгите што ве тераат да го преиспитате животот и работите околу вас ви помагаат да се фокусирате и полесно да ги сфатите сложените идеи.

Оваа активност ја зајакнува вашата способност да замислувате алтернативни патишта, да меморирате детали, сцени и да размислувате за сложени проблеми. Тоа ве прави поупатени, попаметни и ве носи чекор поблиску до успехот.

Што се случува кога не читате доволно?
Прво, ако не читате, нема да стекнете никакво знаење, вашиот вокабулар ќе биде ограничен, а вашата способност за расудување исто така ќе се намали. Покрај тоа, вашата способност да се концентрирате и да сочувствувате со луѓето ќе страда со текот на времето.

Второ, ако не читаш, значи дека нема ментална вежба и тоа ќе те направи склони кон ментални проблеми во староста. Истражувачите постојано докажаа дека читањето и игрите за решавање проблеми можат да помогнат да се спречи губење на меморијата, да се намали ризикот од стрес и да се спречат различни видови деменција кај постарите лица.

Претходна објаваВкусни колачиња кои се топат во уста (рецепт)
Следна објаваЈадете малку, а се дебелеете? Еве го проблемот!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име