Дома Health Невролозите никогаш не ги јадат: Шест намирници кои му штетат на здравјето...

Невролозите никогаш не ги јадат: Шест намирници кои му штетат на здравјето на мозокот

666
0

Невролозите никогаш не ги јадат: Шест намирници кои му штетат на здравјето на мозокот

Кога станува збор за подобрување на здравјето на мозокот, повеќето луѓе прво размислуваат за одредени активности кои ефикасно го стимулираат умот. Сепак, невролозите тврдат дека исхраната, односно храната и пијалокот што ги внесуваме во нашето тело, исто така игра голема улога во зачувувањето на здравјето на мозокот.

Како што објаснуваат за HuffPost, иако повременото уживање во одредени намирници кои не се добри за мозокот е генерално во ред, има и оние намирници кои невролозите ги избегнуваат и никогаш не ги консумираат токму поради нивното лошо влијание врз здравјето на мозокот.

6 здравствени придобивки од спанаќот: Го храни мозокот, го штити видот и го држи крвниот притисок под контрола

Ова се следниве намирници:

протеински прав
газирани пијалоци
маргарин
пиво

кафе без кофеин
пржена храна.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 12 АПРИЛ! Бикот ги очекува љубов на работа, за Близнаците финансиска загуба, а еве кој ќе има здравствен проблем
Следна објаваДОМАШНИ ПОГАЧИЦИ СО СИРЕЊЕ: Не се месат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име