Дома Здравје Невообичаени здравствени придобивки од лукот

Невообичаени здравствени придобивки од лукот

412
0

Секој го знае остриот вкус на лукот, според Health and Human . Додава впечатлив вкус на многу солени јадења, но не само тоа. Исто така е многу здрав, со сложени јаглехидрати и протеини, минерали и витамини како што се витамините Б, па дури и натриум, калиум и магнезиум.

Редовната употреба на лукот во исхраната помага во спречување на срцеви и други кардиоваскуларни заболувања, како и метаболички нарушувања како што е дијабетесот.

Придобивките од лукот се многубројни, а ние ви откриваме какви придобивки можете да очекувате доколку спиете со него под перницата.

Ќе дишете подобро

Еден од начините на кои лукот ви помага преку ноќ е тоа што може да ги исчисти вашите блокирани дишни патишта. Кога се вдишува, алицинот ја разредува слузта за да се исуши. Дишењето ќе ви се подобри, што ќе ви овозможи полесно да заспиете.

Ако не е доволно да ставите едно или две чешниња лук под перницата, можете да го попарите лукот пред спиење. Во сад со топла вода ставете 3-5 мелени чешниња лук, исклучете ја топлината и вдишете на пареа. Внимавајте да не се доближите премногу до садот за да не ви изгори лицето.

Ќе бидете помалку болни

Лукот е исто така моќна антибактериска состојка и може да ги убие бактериите пред да се разболите. Исто така, ви помага побрзо да се лекувате од настинки или грип. Истражувачите веруваат дека тоа е затоа што алицинот може да блокира две групи ензими кои им овозможуваат на заразните микроби да преживеат во телото на домаќинот.

Редовното спиење со лук под перница може да ви помогне да се ослободите од бактериите, а доколку се разболите вклучете го уште малку во исхраната.

Ќе спиете подобро навечер

Спиењето со лук под перница е лек против несоница кој се користи со векови. Сигурно е тешко да се поверува дека таков силен мирис може да има смирувачки ефект, но делува. Мирисот на алицин од лукот може да ви помогне да заспиете и да заспиете за да можете навистина да се одморите.

Дополнително на ова, консумирањето поголеми количини лук го зголемува внесот на магнезиум и калиум во вашето тело. Овие два минерали играат важна улога во сонот со тоа што ги опуштаат мускулите и произведуваат киселина наречена ГАБА. ГАБА е сигнал до телото дека е време да се смират и изладат клетките на вашиот мозок за да можат да започнат со ресторативната работа што се одвива во текот на ноќта.

Природно ќе ги одбиете инсектите

Ако некогаш сте се загрижиле дали пајакот ќе влезе во вашата уста додека спиете или се будите со каснување од комарец, ќе ја цените супер заштитата под вашата перница. Лукот е отровен за инсектите и тие го знаат тоа, па ако го чувате лукот под перницата ќе ги оддалечите од вас.

Всушност, некои луѓе користат спреј со лук и вода за да ги избркаат инсектите од дворот. За да ги одвратите инсектите, нема да има ист ефект ако јадете лук. Комарците се особено привлечени од јаглерод диоксидот што го издишуваме и кој се јавува без разлика што јадеме.

Неколку зборови на претпазливост

Она што мора да го запомните ако имате кучиња или мачки е дека лукот е отровен за нив. Ако вашите миленици влезат во вашиот кревет и се склони да крадат храна, најдобро е да не го оставате лукот под перницата кога не сте таму. Мала количина лук веројатно нема да му наштети на вашето домашно милениче, но поголема количина веројатно ќе му наштети.

Во секој случај, ефектот е подобар доколку секоја вечер пред спиење ставите свежо чешне лук под перницата. Исто така, препорачуваме да го завиткате каранфилчето во крпа. Лукот содржи масло кое може да остави дамки на вашата постелнина ако се распарчи.

Лукот е одличен за вашето здравје, без разлика дали спиете со него, јадете или вдишувате. Се разбира, нема причина да не го направите сето горенаведено. Сепак, стотици години од неговата употреба како средство за спиење, доволно зборува за неговата единствена способност да ги опушти телото и мозокот и да го подобри квалитетот на вашиот сон.

Дефинитивно треба да го испробате системот на ставање лук под перница пред да прибегнете кон опасните хемикалии за спиење кои можат да предизвикаат зависност. Дури и кога заспивате, квалитетот на вашиот сон не е добар под влијание на овие лекови. Лукот е евтин, лесен и делува без никакви несакани ефекти.

Претходна објаваМали тајни на родителите чии деца никогаш не се болни
Следна објаваШто треба да знаете за ендометриозата, болест која погодува една од десет жени?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име