Дома Здравје Невен: растение кое прави чуда за цревата, кожата, крвта и притисокот

Невен: растение кое прави чуда за цревата, кожата, крвта и притисокот

1743
0

Во старите времиња луѓето го користеле невенот и како прогноза за дожд, односно ако главите се затвораат наутро по седум часот, се знаело дека тој ден треба да се очекува дожд. Денес е познато дека, освен за медицински цели, може да се користи и за храна и како природна боја во прехранбената и козметичката индустрија. Листовите може да се јадат свежи, како додаток на салати. Богати се со витамини и минерали и по состав се слични на глуварчето. Во салатите може да се додаваат и ливчиња од свежо цвеќе, додека сувите поради поконцентрираниот вкус можат да се користат во супи и колачи.

Најдобри здравствени рецепти:

Маст од невен за рани Во сад, на тивок оган, измешајте шолја свежо цеден сок од листови и цветови од невен со две шолји несолена домашна маст. Кога ќе се олади и исцеди, ставете ја маста на ленена крпа, намачкајте ја на раната или чирот, покријте со малку вата и сè зацврстете со завој или гипс.

Маст од невен за малигни рани Во еден литар несолена и непржена свинска маст ставете три шаки свежо цвеќе. Варете околу 10 минути на околу 90 степени, а потоа течната смеса процедете ја низ ленена крпа во пластични или стаклени садови кои можете добро да ги затворите. Наместо сало може да се користи путер, а особено е пофален путерот од козјо млеко.

Чај за чистење на организмот Измешајте 20 грама невен, глуварче и растевица и 10 грама бреза, горчлива тиква, нане и морско трнче и измешајте. Околу 4 лажици од оваа смеса прелијте ги со 750 милилитри врела вода, промешајте и поклопете, па оставете да отстои еден час. Се процедува и се пие по шолја наутро, напладне и навечер. Можете да засладите чај со мед. Се пие два пати годишно, пролет и есен.

Против висок холестерол Измешајте 20 грама глог, невен, ким, глуварче и трње. Три лажици од смесата прелијте ги со половина литар зовриена вода, промешајте, поклопете и оставете да отстои еден час. Процедете и пијте во текот на денот.

Против воспаление на јајниците Подгответе чајна смеса од еднакви делови од мајчина душица, матеница, листови од капина, листови невен и листови лимон. Смесата се сечка, и убаво се меша. Во литар зовриена вода ставете 10 грама од смесата и варете поклопено половина минута. Кога чајот ќе се олади, процедете го и додадете 6 лажици мед. Се пие по 1 децилитар 3 пати на ден, пред и после јадење. Останатите 4 децилитри испијте ги меѓу оброците, наместо вода, со малку свеж сок од лимон.

Мелем против хемороиди и проширени вени Загрејте половина килограм квалитетна маст на тивок оган. Кога ќе се растопат, додадете две шаки свежи цветови од невен и грст суви зелени, бодликави лушпи од див костен. Оставете да зоврие до пена, па тргнете го од оган. Мешајте околу пет минути. Покријте и оставете на ладно место 24 часа. Следниот ден, нежно загрејте и мешајте додека целосно не се раствори, а потоа процедете ја низ стерилна газа и истурете во чиста тегла. Масирајте ги вените секоја вечер, од дното нагоре (или кон срцето).

Секако пред употреба на секаков вид народна медицина консултирајте се со вашиот лекар.

Претходна објаваНордиското одење позитивно влијае на здравјето
Следна објаваДијабетесот предизвикан од Ковид може да биде привремен

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име