Дома Здравје Невен-Растение за 100 болести

Невен-Растение за 100 болести

255
0

Невенот (лат. Calendula officinalis ) е меѓу растенијата кои често се користат во фитотерапијата. Го нарекуваат растение за 100 болести. Благодарение на богатиот состав на лековити материи, се користи како помошно средство во лекувањето на бројни заболувања. Содржи есенцијално масло, флавоноиди, гликозиди, каротеноиди, горчливи материи, слуз, танини, некои органски киселини и провитамин А. Чајот од невен го зајакнува имунитетот, одличен е во сезоната на настинки, вируси и грип, може да помогне при кашлица и појава на херпес, кога добро делува мастата од невен. Цветовите на календулата се берат на сончево време и се сушат во провев.

Низа болести
Со невен лекуваме низа болести – гнојни рани и изгореници, брадавици, пченки, разни кожни болести, отоци, мускулни истегнувања, згрутчување на крвта, слабост на црниот дроб и слезината, проблеми со жолчката. Го поттикнува производството и излачувањето на жолчката, лечи цревни и стомачни болести, ја прочистува крвта, ја регулира менструацијата и добро делува кај канцерогени заболувања.

Апликација
• ЧАЈ – 2 лажички суви цветови од невен прелијте ги со 1/4 l топла вода, оставете 10 минути и процедете. Во случај на жолчни тегоби, овој чај се зема 2-3 шолји дневно. За нередовна и болна менструација, земајте по една шолја дневно, една недела пред менструацијата . Истиот чај се користи и за лапа.

• КОМПРЕСИИ – смачканите свежи листови се користат како облога за изгореници, чиреви и гнојни рани. Обвивките се направени и од чај.

• ПУТЕР – свежите добро мелени листови од невен и козјиот путер се мешаат во еднакви делови и малку се загреваат за путерот да стане течен. Листовите невен паѓаат на дното, а лековитите материи се задржуваат во путерот.

Претходна објаваДа се ​​доживее сто: Без храна, без движење, без позитивност. Дали е ова тајна?
Следна објаваКако да останете здрави додека сите околу вас се болни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име