Дома Health Невен прави чуда за кожата, крвта и крвниот притисок

Невен прави чуда за кожата, крвта и крвниот притисок

487
0

Невен прави чуда за кожата, крвта и крвниот притисок…
Невенот е едно од најкористените растенија во фитотерапијата, народните обичаи на народите ширум светот.

Благодарение на сложениот состав, невенот се користи за лекување на широк спектар на болести. Содржи значителна количина на флавоноиди, благодарение на кои делува антиинфламаторно.
Ако зимата е блага, невенот може да биде последното растение што ќе процвета во градината, а исто така и првото што ќе процвета во пролет. Цветовите на невенот се собираат во текот на јуни, јули и август. Се берат за време на сончево време и се сушат на топло и воздушно место во сенка.

Одличен е за кожата

Не постои кожна болест на која не може да помогне, од акни, брадавици, цисти, чиреви, егзема, псоријаза и себореа, хемороиди, фистули, кожни воспаленија, лупење на кожата, мрсна кожа на лицето, маститис, изгореници, осип. Покрај тоа, ја омекнува, тонизира и навлажнува кожата, поради што е важна состојка во производите за нега на кожата на телото и рацете.

Помага и во внатрешноста на телото

Кога се користи внатрешно, помага за смирување на грчеви на цревата, желудникот и мазните мускули, помага при нередовна менструација и крварење на матката, лечи болни и испукани брадавици за време на доењето, осип од пелена, заболувања на црниот дроб и жолчката, а се користи и за разни надворешни и внатрешни перења, особено во случај на повреди, воспаленија и инфекции.

Невенот е многу ефикасна во лекувањето на вените, а делува и како антиканцерогено средство. Покрај тоа, го зајакнува имунолошкиот систем, корисен е за артериосклероза на крвните садови на мозокот и воспаление на непцата и непцата. Го смирува гастритисот, го стимулира излачувањето на урината и го поттикнува потењето. Има докази дека има способност да ја прочистува крвта (затоа се користи и против заразна жолтица) и крвните садови и го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта, особено во комбинација со глуварче, глог или лисичарка. Неодамнешните истражувања покажаа дека невенот го намалува крвниот притисок и ги релаксира крвните садови.

Направете ја оваа мешавина од чај за мирен стомак

Против затнати крвни садови

глог 20 гр
невен 20 гр
ресник 20 гр
глуварче 20 гр
трн 20 гр
Измешајте ги сите билки и три лажици од смесата прелијте ги со половина литар врела вода, измешајте, покријте и оставете да отстои еден час. Процедете и пијте во текот на денот.

За чистење на телото

невен 20 гр
глуварче 20 гр
раштавич 20 гр
бреза 10 гр
јагорчевина 10 гр
нане 10 гр

Измешајте ги сите билки. Четири лажици од смесата прелијте ги со 750 мл врела вода, измешајте, поклопете и оставете да отстои еден час. Се процедува и се пие по една шолја наутро, напладне и навечер, засладена со мед по желба. Овој чај се препорачува да се пие два пати годишно, пролет и есен, во текот на еден месец.

Мелем против проширени вени

Загрејте половина килограм свинска маст на тивок оган. Кога целосно ќе се стопи, додадете две шаки свежи цветови од невен и грст суви зелени, бодликави лушпи од див костен. Оставете да се пени, тргнете го од шпоретот и мешајте пет минути. Покријте и оставете на ладно место 24 часа. Потоа се загрева полека со постојано мешање додека не се растопи целосно. Процедете ја стерилната газа и истурете ја во чиста и сува тегла. Да се ​​чува на темно и суво место. Нанесете маст на вените секоја вечер, без масирање од дното кон врвот. Пијте чај за чистење на телото.

Претходна објаваАко ви недостасува витамин Б12: Вашето срце прескокнува, чувствувате ладно…
Следна објаваПриродна инфузија: Супа која го зајакнува имунитетот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име