Дома Health На дланката се гледаат симптоми на ОПАСНА состојба

На дланката се гледаат симптоми на ОПАСНА состојба

542
0

На дланката се гледаат симптоми на ОПАСНА состојба

Симптомите на висок холестерол на рацете не се само испакнатини на кожата или чувство на печење, туку и оваа промена во наборите на дланките.

Високиот холестерол е опасна состојба на организмот која со сигурност може да се дијагностицира само преку тестови на крвта, но постојат симптоми кои укажуваат дека мастите се таложат на ѕидовите на крвните садови.

Симптомите на висок холестерол може да се забележат на вашите раце, а ако имате еден од овие три знаци, време е да го посетите вашиот лекар и да ја завршите работата на крвта.

Со текот на времето, високиот холестерол може да доведе до болести на крвните садови, па дури и до срцев или мозочен удар, па затоа е важно да се препознаат сигналите дека нивото на крвта се зголемува и да се реагира навреме.

Првиот знак е болка во рацете или стапалата, предизвикана од таложење на маснотии на ѕидовите на крвните садови. Високиот холестерол е индициран и со чувство на пецкање или „боцкање“ во кожата на рацете и нозете.

Трет знак може да бидат мали, меки испакнатини на кожата на стапалата и рацете, кои можат да бидат жолти, црвени или речиси невидливи, со боја на кожа.

Високиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ

Има и сигнал што ќе го видите во наборите на кожата, кога ќе ја свртите дланката кон себе и ќе ја набљудувате нејзината површина. Ксантоми, масни наслаги во крвта веднаш под површината на кожата, може да се појават на наборите на кожата на раката.

Доколку забележите некој од овие симптоми на висок холестерол, консултирајте се со лекар и направете тестови, бидејќи високиот холестерол може да се намали доколку навреме се воведат промени во исхраната или терапија.

Претходна објаваВисокиот холестерол може да „удри“ по НОЗЕТЕ
Следна објаваВИКЕНД ХОРОСКОП ОД 10 ДО 13 МАРТ 2023: Стрелец – заблагодарете се за љубовта, Скорпијата може да запознае интересна личност

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име