Дома Health Најчесто се јавува кај деца до пет години: Што е BRNU вирусот...

Најчесто се јавува кај деца до пет години: Што е BRNU вирусот и како да се препознаат симптомите?

205
0

Најчесто се јавува кај деца до пет години: Што е BRNU вирусот и како да се препознаат симптомите?

Како се пренесува овој вирус и колку долго трае?


Во изминативе денови во локалните медиуми се појави вест дека децата во градинките низ Европа се заразени со „американскиот вирус “.


Институтите тврдат дека не се работи за ново заболување, туку за заболување на рацете, стапалото и устата (ХФМД).

Станува збор за вирусно заболување кое се јавува во текот на целата година и со години, најчесто кај децата до 5-годишна возраст, поретко кај возрасните.

Кои се симптомите на овој вирус?

Првичните симптоми се покачена телесна температура, болки во грлото, малаксаност и намален апетит, а по ден-два се појавуваат сипаници .

Најчесто се јавува во устата, на стапалата и дланките , а поретко на колената, лактите и гениталиите.

Како се пренесува и колку долго трае?

Вирусот се пренесува преку директен контакт со болно дете кое кашла и кива, како и преку валкани раце.

Болеста трае од 3 до 5 дена, во исклучителни случаи и до 10 дена.

  • Инкубацијата на вирусот е многу кратка и затоа болеста често се јавува во мали епидемии во детските колективи. Детето е најзаразно во првата недела од болеста и во тој период детето не смее да биде во колектив, а во градинките кога ќе се појави првиот случај на оваа болест се заоструваат мерките за општа и лична хигиена.
Претходна објаваВнимавајте: Овие навики доведуваат до побелена коса
Следна објаваШто е невропатија? Пецкање, болка, мускулна слабост…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име