Дома Здравје Најчести промени на дојките кои може да укажуваат на болест

Најчести промени на дојките кои може да укажуваат на болест

266
0

Најчести промени на дојките кои може да укажуваат на болест.
Промените на градите се вообичаени, некои се сосема нормални и не се причина за загриженост, но понекогаш поради нив мора да посетите лекар. Ова се 11-те најчести промени, од кои некои може да укажуваат на тумор.

Градите стануваат поголеми

Тоа може да биде знак дека сте се здебелиле, но може да укажува и на предменструален синдром и да биде несакан ефект на хормоналната контрацепција. Мора да се консултирате со лекар. Наглото зголемување на градите може да укаже и на бременост.

Градите се намалуваат

Ова е главно знак за слабеење, бидејќи градите се полни со масни клетки и секое слабеење очекувано ќе влијае и на градите.

Едната е поголема

Разликата меѓу градите најчесто е видлива во предменструалниот период. Но, тоа може да укажува и на тумор на дојка. Секоја необична промена на ткивото која го менува обликот на дојката е предупредување и треба да посетите лекар.

Црвенило на кожата под градите

Може да укаже на алергија на кој било метал, често црвенилото е реакција на жиците во градникот. Кај жени со големи гради, тоа може да укажува на воспаление на кожата бидејќи триењето со потењето создава иритација.

Грутки

Тие најмногу укажуваат на природни промени во брадавиците, кои се особено забележливи за време на менструацијата, но и за време на стресните периоди. Но, грутка може да укаже на циста и тумор.

Симптом што го доживуваат 70% од жените пред срцев удар

Испакнатини во ареолата

Тие може да укажуваат на цисти, кои обично не се опасни, но самопрегледот на дојката треба да се прави редовно. Исто така, можно е да се работи за тумор. Секоја промена на дојката, особено онаа што може да се види или почувствува, треба веднаш да се пријави кај гинекологот.

Коса на брадавиците

Тие може да укажуваат на реакција на козметика или препарати, вклучително и лекови кои содржат машки хормони. Ако сте склони кон акни и имате неправилни менструални циклуси, можеби имате синдром на полицистични јајници.

Брадавиците чешаат

Ова може да укаже на алергиска реакција на некој лосион, сапун или ткаенина. Не заборавајте да ги измиете сите нови алишта и алишта пред да ги носите за прв пат. Иако ретки, чешачките брадавици може да бидат симптом на тумор.

Испуштање секрет

Ова може да биде несакан ефект на некои лекови. Тоа не е опасно, но е симптом кој не треба да се игнорира. Производството на мали количини на секрет сличен на млеко е нормално. Но, доколку производството на секрет во градите трае подолго или се зголемува, потребно е да се оди на лекар бидејќи може да се работи за ендокринолошки пореметувања.

Црвен исцедок

Тоа може да биде знак за тумор. Мора веднаш да го контактирате вашиот лекар.

Задебелување

Можно е да се работи за циста. Ако задебелувањето е тркалезно и се движи под притисок, веројатно се работи за бенигна циста со големина од околу еден сантиметар. Но, тоа може да укаже и на рак на дојка. Не ја игнорирајте оваа промена, особено ако задебелувањето се менува под притисок на прстот.

Претходна објаваДоволна е само една кафена лажичка секој ден: Пет намирници кои докажано ги топат мастите додека трепнете
Следна објаваКако да ги намалите брчките на природен начин?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име