Дома Здравје Најчести причини за надуеност и трикови како брзо да се ослободите од...

Најчести причини за надуеност и трикови како брзо да се ослободите од неа

621
0


За време на празниците често ги тестираме нашите сопствени граници за да одредиме колку храна можеме да јадеме без да се чувствуваме непријатно. Дури и тогаш се јавува надуеност, што може да ни го расипе секојдневниот баланс.

Надуеноста значи непријатно чувство, а зборот го користиме за да опишеме состојба во која чувствуваме тежина во стомакот, пишува Lifehacker .

Надуеноста не е дебелина и сало на стомакот, како и задржување на вода или чувство на вина затоа што се прејадувате. Многумина го користат терминот за да ги опишат абдоминалните проблеми кои понекогаш вклучуваат гасови, подригнување или грчеви во стомакот.

Трикови против надуеност

Многу фактори може да доведат до надуеност, од запек до чувствителност на одредена храна или едноставно сте проголтале премногу воздух. Најчесто се јавува кога се наоѓа премногу храна, течност или гас во дигестивниот систем. Бидејќи прашањето за количината е индивидуално, тешко е да се идентификува што може да предизвика надуеност кај секој поединец.


Пребрзо јадевте премногу храна

Не секое чувство на ситост е исто така надуеност, а непријатноста од прејадување често нема никаква врска со количината на храна, туку со воздухот. Ова може да се случи ако зборувате и јадете во исто време. Исто така, виновниците за овој проблем може да бидат премногу газирани пијалоци, гуми за џвакање или пиење пијалоци преку сламка. Решението е да јадете побавно во вакви ситуации.


Затвор
Чувството на надуеност често се поврзува со запек. Решението е едноставно, а вклучува пиење топли напитоци и зголемен внес на влакна во исхраната.


Алергии и нетолеранции
Преосетливоста на одредена храна може да предизвика и надуеност, особено ако јадете премногу храна на која сте нетолерантни. Ова ќе предизвика формирање на гас. Најчести виновници се лактозата, фруктозата, глутенот и јајцата. Кај луѓето со синдром на нервозно дебело црево, фруктозата и лактозата може да предизвикаат значителни нарушувања.

Ако се обидувате да одредите која специфична храна ви предизвикува проблеми, посетете лекар и водете дневник за исхрана за да видите како вашето тело реагира на одредена храна.


Ненадеен внес на влакна
Дури и ако немате нетолеранција на храна, храната богата со растителни влакна може да предизвика формирање на големи количини гасови. Тие вклучуваат мешунки, грав и леќа, како и брокула. Иако зголемениот внес на влакна е решение за запек, тоа може да доведе до создавање на вишок гасови кои ќе предизвикаат надуеност.


Шеќер, алкохол

Во производите кои не содржат шеќер и во некои гуми за џвакање, често меѓу состојките има и засладувач во форма на шеќерни алкохоли. Нивното прекумерно консумирање може да доведе до дигестивни проблеми.

Обидете се со дигестивни ензими за моментално закрепнување
Не постои волшебна храна или лек кој веднаш ќе ви ги реши проблемите со надуеноста. Таканаречените природни решенија како маслото од нане обично се само плацебо. Сепак, во зависност од причината за надуеноста, одредени дигестивни ензими можат да ви донесат олеснување.

На пример, ензимите на лактазата помагаат при надуеност предизвикана од лактоза. Долгорочното решение сепак е да се внимава на изборот на храната и начинот на консумирање. Ако проблемот продолжи, не заборавајте да разговарате со вашиот лекар.

Претходна објаваМалку интересно – дали ги знаете овие факти за снегот?
Следна објаваДали болката во цервикалниот ‘рбет има врска со неправилно држење на телото?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име