Дома Здравје Најчести видови на артритис – жените се повеќе склони кон една форма,...

Најчести видови на артритис – жените се повеќе склони кон една форма, а мажите на друга форма

740
0

Повеќе од 100 состојби можат да влијаат на воспаление на зглобовите.

Ако во последно време чувствувате непријатност во зглобовите, можеби се прашувате дали имате артритис – состојба во која еден или повеќе зглобови се воспалени.

Иако многу луѓе ги чувствуваат ефектите од некој тип на артритис, всушност постојат околу 100 состојби поврзани со зглобовите кои можеби припаѓаат на ова заедничко име.
Додека некои видови на артритис можат да бидат наследни, други фактори на ризик се гените, возраста, полот, старите повреди и дебелината. Жените се поподложни на некои видови артритис, а мажите на други. Ова се најчестите типови што треба да ги разликувате.

ОСТЕОАРТРИТИС

Тоа е најчестиот облик на артритис, а речиси секоја друга личност над 55-годишна возраст страда од оваа дегенеративна и хронична болест. Остеоартритисот е предизвикан од влошување на зглобната ‘рскавица, а причината за болеста сè уште не е позната.

Сепак, постојат многу фактори кои придонесуваат за нејзиното појавување. Почеста е кај жените , кои имаат и потешка клиничка слика, болеста ретко се јавува на помлада возраст, а голема улога може да има и наследноста. Главните фактори на ризик се постара возраст , зголемена телесна тежина, преоптоварување на зглобовите, повреди на ‘рскавицата , менискусот и лигаментите, фрактури на коските.

Остеоартритисот ќе се појави како симптом на постоење во колената, колковите, стапалата и ‘рбетот и може да се развие со текот на годините или може да се забрза со повреди и инфекции.

Првите симптоми се болка, оток и вкочанетост на зглобовите, а се појавуваат бавно, подмолно, најчесто по тежок товар.

Луѓето кои страдаат од него чувствуваат непријатна болка при одење и разни движења и „вкочанетост“ на зглобовите. Понекогаш зглобовите може да испуштаат звуци кога се наведнуваат.


Кога станува збор за оваа форма на артритис, болката често поминува како што дошла, а наутро е посилна. Ако ја имате оваа состојба, вашиот лекар ќе ве советува да ја контролирате вашата тежина за да одржувате здрави структури околу зглобовите. Физикалната терапија може да помогне и со вежби кои ќе ги зајакнат мускулите околу зглобовите. Постојат и антиинфламаторни лекови кои можат да ги ублажат симптомите.

РЕВМАТИЧЕН АРТРИТИС

Ревматоидниот артритис е хронична, воспалителна болест на сврзното ткиво која е најизразена на зглобовите. Во ова нарушување имунолошкиот систем го напаѓа ткивото на рскавицата, коските. Зглобовите кои најчесто се засегнати се малите зглобови на раката, рамената, колената и глуждовите . Општ замор, проблеми со спиењето и исцрпеност се вообичаени симптоми.

Сите овие симптоми можат да предизвикаат болка кај пациентот и со тоа да имаат големо влијание врз квалитетот на животот на пациентот. Животот со ревматоиден артритис не е секогаш лесен, една од причините е што симптомите на болеста често се непредвидливи – еден ден симптомите се благи, додека следниот ден може да дојде до влошување. Болеста може да се појави на која било возраст , а најчесто се јавува на возраст од 20 до 40 години. Почеста е кај жените.

По дијагнозата, лекарот може да препише лекови или инјекции за контрола на симптомите. „ Препорачувам силни антиинфламаторни лекови кои делуваат на промена на текот на воспалителниот процес“, рече д-р Лиза Гејл Сутер, ревматолог на Медицинскиот универзитет Јеил.

Во случај на инфекција и сметајте на прекин на лековите. Иако придржувањето кон препишаната терапија од ревматолог е клучно за да се држи болеста под контрола, мала промена во начинот на живот може да го подобри квалитетот на животот, па затоа вежбањето е многу корисно , но тоа треба да се договори со вашиот лекар.

ПСОРИЈАТИЧЕН АРТРИТИС

Псоријатичниот артритис е хронична воспалителна ревматска болест поврзана со псоријаза, така што помеѓу 5 и 20 проценти од луѓето кои имаат псоријаза, исто така, ќе ја имаат оваа форма на артритис.

Иако не е сосема јасно што ја предизвикува, експертите знаат дека се работи за автоимуна болест која се манифестира на сличен начин како ревматоидниот артритис, а единствената разлика е што во овој случај е зафатена и кожата. Подеднакво е застапен меѓу двата пола. Симптомите вклучуваат болка, оток, црвенило во пределот на зглобовите, замор, проблеми со очите, осип и осетливост на рацете и нозете.

За подобра контрола на болеста, пациентите ќе земаат слична терапија како за ревматоиден артритис. Третманот може да започне со едукација и промени во животниот стил – здрава исхрана, соодветен одмор и редовна физичка активност.

Претходна објаваАко страдате од болки во зглобовите, една храна и мали промени во вашата дневна рутина би можеле да ви помогнат
Следна објаваБрзи кифлички со џем од јагоди! Меки како душа…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име