Дома Здравје Најчести болести по 60-тата година

Најчести болести по 60-тата година

276
0

Најчести болести по 60-тата година.

Хроничните болести многу често се составен дел на стареењето. Според Националниот совет за стареење на САД (NCOA), 80 отсто од пензионерите имаат една хронична болест, а 68 отсто имаат повеќе од една.

Со кој здравствен проблем најчесто се соочуваат луѓето откако ќе наполнат 60 години?

Висок крвен притисок (хипертензија)

Според Медицинскиот факултет Харвард, денес повеќе од 70 отсто од мажите постари од 55 години од болестите имаат висок крвен притисок.

Американското здружение за срце вели дека крвниот притисок треба да биде 120/80 или понизок. Со текот на времето, високиот крвен притисок може да ги оштети крвните садови, што значително го зголемува ризикот од мозочен удар, срцев удар и деменција.

За да го намалите ризикот, редовно проверувајте го крвниот притисок и следете ги советите на вашиот лекар за тоа како да го одржувате во здрав опсег. Јадете храна здрава за срцето, одржувајте оптимална тежина и останете активни.

8 болести кои ги наследуваме од мајката

Висок холестерол

Речиси половина од постарите лица од болестите имаат висок холестерол, а таложењето на маснотии во крвта може да предизвика блокирање на артериите, што може да доведе до срцев или мозочен удар.

Експертите препорачуваат проверка на холестеролот на секои пет години, но постарите возрасни почесто. Вашето вкупно ниво на холестерол треба да биде помало од 200 милиграми на децилитар (mg/dL), со LDL, лошиот холестерол, помалку од 100 mg/dL и HDL, добриот холестерол, на 60 mg/dL или повисоко.

Јадете храна со малку заситени и транс масти, вежбајте повеќето денови во неделата и одржувајте ја вашата тежина во идеалниот опсег.

Артритис

Речиси една третина од постарите лица страдаат од болки во зглобовите и отоци предизвикани од артритис. Според ЦДЦ, редовното вежбање може да помогне, пешачењето и пливањето исто така можат да помогнат, како и одржувањето на здрава телесна тежина, бидејќи вишокот тежина врши дополнителен притисок врз зглобовите.

Срцева болест

Околу 29 отсто од постарите луѓе се лекувале од исхемична срцева болест, при која на ѕидовите на артериите се акумулира плакета, што ги стеснува и ги зголемува шансите за срцев или мозочен удар.

Според Американското здружение за срце, за да спречите срцеви заболувања на која било возраст, јадете здрава храна, вежбајте најмалку 150 минути секоја недела и научете да ги препознавате предупредувачките знаци на срцев или мозочен удар.

Дијабетес

Околу 27 отсто од постарите лица се лекуваат од дијабетес. Претходно оваа година, Светскиот економски форум го опиша дијабетесот како „тивка епидемија“, истакнувајќи дека тој уби три пати повеќе луѓе од коронавирусот во 2020 година.

Дијабетесот е состојба во која телото не може да го обработи шеќерот во крвта и да го транспортира до клетките на телото за енергија. Хронично покаченото ниво на шеќер во крвта може да ги оштети крвните садови, што доведува до срцеви заболувања, мозочен удар и слепило.

Експертите предвидуваат дека еден од 10 луѓе од сите возрасни групи ќе има дијабетес до 2045 година. За да го избегнете, јадете помалку додаден шеќер и помалку преработена храна, а повеќе овошје и зеленчук.

Вежбајте редовно. И одржувајте ја вашата тежина во здрав опсег.

Претходна објаваЧетири реченици кои манипулаторите ги користат за да се чувствувате несигурно
Следна објаваХрана која ги прочистува белите дробови

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име