Дома Светски дестинации Најубавите плажи на Ситонија – Халкидики

Најубавите плажи на Ситонија – Халкидики

241
0

Ова се најубавите плажи во Ситонија, иако можеме да кажеме и дека ова се 9-те најубави плажи на Халкидики. Откријте каде се наоѓаат овие плажи, како да ги најдете и стигнете до нив, како изгледаат.
Ситонија или „вториот крак“ на Халкидики е полуостров познат по своите песочни плажи и кристално чисто море. Ситонија има многу плажи. Во овој текст ќе ги издвоиме плажите кои исполнуваат различни критериуми.

Плажа за мирен одмор – Ливрохио


Главната плажа на малото рибарско село Ормос Панагиас е позната како Ливрохио или Трани Аммуда.
Ормос Панагиас се наоѓа на источната страна на Ситонија, а плажата Ливрохио се наоѓа северно од селото.
Ормос Панагиас е местото од каде бродовите пловат кон Света Гора. Црквата посветена на Пресвета Богородица од византиската ера е главниот белег на селото.
Ова е можеби најубавата плажа на Халкидики. Плажата Ливрохио е носител на Синото знаме и заслужено се наоѓа на самиот врв на листата на најубави плажи во Ситонија.
Плажата се одликува со ситен песок, имено, плажата Ливрохио се смета за најпесочна плажа во Ситонија.
Влезот во водата е плиток и цело време има песок под морето, што значи дека Ливрохио е плажа за деца. Морето е претежно мирно и се разбранува само ако дува ветер.
Плажата не е популарна, така што во екот на сезоната нема да имате проблем со неподнослива гужва. Затоа, ова е најубавата плажа во Ситонија без гужви.
Совршен е за оние кои сакаат тишина во текот на летото. На плажата има решетки кои изнајмуваат чадори за чадори и лежалки, но тие се доволно далеку од деловите за кои ви треба лична опрема за плажа.
Сместување може да се најде во вили разделени покрај плажата, но и во самото село, изборот е ваш.

Плажа за деца и непливачи – Кариди


На североисточната страна на Ситонија се наоѓа плажата Кариди, една од најатрактивните плажи во Ситонија, затоа е позната по својата гужва.
Плажата Кариди се наоѓа на крајот од одморалиштето Вурвуру. Нема барови на плажа, затоа нема чадори и лежалки, така што целата организација на опремата зависи од вас. Исто така нема тоалети или тушеви на плажа.
На плажата има мензи каде можете да купите сувлаки и пиво по пристојни цени, а доколку сакате кафана или пицерија ќе мора да се прошетате.
Во близина на плажата има пристоен ресторан Мелиа. Во позадината на плажата има борова шума што ќе му овозможи сенка на вашиот автомобил.
Бидејќи тука ветровите речиси не дуваат, плажата Кариди секогаш е обележана со мирно и топло море. Доколку сакате да одите на оваа плажа, внимавајте рано.
Единствениот недостаток на оваа плажа е што од време на време се појавуваат алги и водата станува матна.
Песокот е прав и бел во прав, а бојата на морето е синкаво-зелена. Она по што е позната плажата Кариди е исклучително плиткиот влез во водата, што ја прави совршена плажа за деца.
Туристите кои ја посетиле оваа плажа ја доживуваат како голем природен базен за деца и непливачи.

Најубавата плажа на Ситонија – Портокали


Ако не и најубавата, тогаш Портокали може да се нарече најинтересната плажа во Ситонија.
И многу посетена, што значи дека гужвата на неа е загарантирана, особено во текот на јули и август.
Плажата Портокали е позната и како Кавуротрипс. Се наоѓа на 7 километри оддалеченост од Сарти.
Плажата Портокали всушност се состои од низа мали песочни заливи и бели карпи. Ако сте упорни, можете да најдете залив во кој има само неколку луѓе.
Песокот овде е бел, а морето наликува на огромен плиток базен. Препорачливо е да нуркате околу белите карпи на кои исто така можете да седите под сенката на борови дрвја. Постои бар во близина на главниот дел на плажата, и има многу ограничен број чадори и лежалки.
По 11 часот тешко дека ќе најдете празна лежалка и ќе ја изнајмите.
Постојат плажи и мензи во близина на плажата каде што можете да купите пијалоци и храна, но се препорачува да донесете сè што ви треба пред да дојдете тука – вода, овошје, опрема за плажа.
Во позадината на плажата има борова шума, особено популарна меѓу камперите.
Постојат делови од морето кои се наоѓаат во сенка на дрвја или карпи.
Плажата не е лесна за достигнување и од местото каде што паркирате треба да пешачите 200 метри низ шумата. Ако возите северно од Сарти, по околу 10 минути ќе најдете пресврт, менза и паркирани автомобили.
Овие се сите знаци дека сте близу рајот на Ситонија – плажата Портокали.

Плажа за љубители на спортови на вода – Лагомандра


Лагомандра е плажа која всушност се состои од две плажи крунисани со Сино знаме. Помеѓу овие две плажи има наметка направена од карпи.
Плажата Лагомандра со години се смета за една од најубавите плажи во Ситонија. Лагомандра се наоѓа во близина на Неос Мармарис и е најпопуларна плажа во западниот дел на Ситонија.
Оддалечена е 13 километри од Никити и е многу лесен за наоѓање. Ако сте љубител на спортови на вода, тие ќе ја обожаваат оваа плажа затоа што на неа се организираат многу работи поврзани со спортот. Северниот дел на плажата е урбанизиран и има бар со лежалки и чадори.
Јужниот дел е омилен меѓу камперите и оние кои сакаат максимално да ја искористат личната опрема за плажа.
Во позадината на плажата има мирисна борова шума во која се „криеле“ таверни, подготвени да го изгаснат гладот и жедта после капењето. Некои делови од плажата се наоѓаат под сенката на борова шума, па можете да останете на неа цел ден.
И двете плажи се украсени со ситен песок и чисто, топло море. Влезот во водата е плиток, но преминот кон длабочината е нешто нагло на север отколку на југ.
Плажата Лагомандра е позната и по своите прекрасни зајдисонца. Плажата Лагомандра е исто така популарна кај нуркачите почетници. Има тоалети и тушеви на плажа.
Единствениот недостаток на оваа плажа е гужвата во текот на летната сезона. Но, знакот за популарност на оваа плажа е всушност доказ дека го поддржува фактот дека станува збор за убава, добро чувана и безбедна плажа.

Плажата – Калогриа


На југ и на 5 километри оддалеченост од Никити се наоѓа плажата Калогрија.
Кога се споменуваат најубавите плажи во Ситонија, луѓето се сеќаваат на плажата Калогрија.
Плажата Калогрија е долга и тесна, изработена од ситен песок. Влезот во водата е плиток и треба долго време да се пешачи за да се достигне пристојна длабочина.
Морето е крајно мирно и совршено за оние кои сакаат да лебдат опуштено на душек.
Почетниците во нуркање доаѓаат на оваа плажа. Постојат два популарни барови – Mango Beach Bar и Isla Beach Bar. Исла Бар е популарен меѓу помладата популација.
Во близина на барот Манго има игралиште за одбојка. Преку плажата се наоѓа хотелот Манго со две везди. Можете да изберете поглед кон морето и заливот Торон, градината или планината. Ако сакате да си обезбедите природна нијанса на себе и на вашите најблиски на оваа плажа, мора да дојдете што е можно порано. Ситонија има најубави плажи со сенка.
Плажата не е за кампери и за оние кои не сакаат гужва и врева. Во баровите има тоалети и тушеви.

За љубители на пливањето – Криарици


Плажата Кријарици се наоѓа на југот на Ситонија и најблиску до неа е Сикија. Кријарици е поголем залив поделен со карпа на две плажи. Јужниот дел на плажата е помал и го посетуваат нудисти. Северниот дел е поголем и има сместување за кампувањет во Парадисос.
Морето е тиркизно, со ненадеен премин во длабочините. На само 15 метри од брегот не можете да го допрете дното.
Кога дува ветер, брановите се креваат, иако морето е претежно мирно. Плажата е одлична за сурфање на ветер и каитеборд. Плажата е песочна.
Во рамките на кампот има бар и ресторан. Друг бар се наоѓа во центарот на плажата, а на 100 метри од него има таверна. Лежалки, чадори, тушеви и тоалети се организирани околу овие два барови.
Плажата Кријарици е совршена за пливачи и оние кои сакаат да се изолираат од бучава и гласна музика.
Единствениот недостаток на оваа плажа е нејзината локација лоцирана во заднината. Доколку сакате да дојдете на оваа плажа, задолжително е автомобил и GPS.
Плажата Кријарици се наоѓа помеѓу плажата Климатарија и плажата Каламити.
Проблемот е и во тоа што треба да возите низ лавиринтот на патиштата од старата и напуштена населба. За да се борите со лавиринтот и да одите на плажа, следете ги натписите со спреј на тротоарот.

Кампот Арменистис со прекрасната плажа


Плажата Арменистис се наоѓа на околу 20 км од местото Вурвуру, има јасен знак и кога ќе свртите каде што е обележан, возете околу 400 метри низ шумата и ќе наидете на влезната порта на кампот.
Може да паркирате некаде пред кампот или да свртите лево и да паркирате покрај земјен пат. Нема многу место за паркирање, затоа бидете трпеливи во наоѓање на локација за паркирање.
До самата плажа може да се стигне или преку самиот камп (влезот во кампот се плаќа), или по тесната патека околу кампот.
Патеката не е премногу долга, лесна прошетка околу 5 минути и вие сте на плажа. Патеката е исто така доволно широка за да може количката да помине удобно.
Всушност постои кампување, така што плажата е уредена. Плажата има сино знаме, па затоа е чиста и убава. Песочна е и долга околу 1 км. Има дел каде има лежалки и чадори за сонце и дел каде што нема ништо друго освен убав песок.
Дното е исто така песочно. Плажата има барови, ресторани, тушеви, лежалки и чадори за сонце.
Исто така, се нудат многу спортови на вода, така што можете да го поминете целиот ден на плажа и да не чувствувате кога поминало времето.
Оваа плажа е во заливот и нуди прекрасен поглед на Света Гора.

Плажа за журка – Талго


Помеѓу Ормос Панагиас и Вурвуру има мала песочна плажа која е популарна и ја посетуваат особено помладата популација и сите оние кои се чувствуваат млади.
На плажата има истоимен бар кој е одговорен за целата организација на плажа, над лежалки и чадори до музички настани. Младите имаат навика да доаѓаат на плажата Талго од другата страна на Ситонија за да си поминат убаво.
Самата плажа се карактеризира со плиток влез во вода и песок. Чакалот се чувствува под вашите нозе кога ќе влезете во морето, но многу брзо повторно чувствувате ситен песок под нозете.
Морето е секогаш мирно, затоа е совршено за пливање. Каде и да е ветровито во Ситонија, го нема на плажата Талго.
Еден дел од плажата не е под лежалки и чадори, па можете само да ја спуштите крпата и да уживате.
Има тоалети и тушеви на плажа.
Можете да дознаете кој и кога настапува во овој бар на плажа преку Фејсбук страницата Талго Бич Бар. За љубителите на комерцијални забави на плажа, плажата Талго зазема убедливо прво место кога се споменуваат најубавите плажи во Ситонија.

Плажа за заљубени – Фава


Друга плажа која не е преполна, и е прекрасна како најпопуларната и најпосетуваната е Фава. Плажата Фава се наоѓа во близина на градот Вурвурву, всушност Фава е името на селото Вурвуру.
Фава се состои од неколку песочни заливи. Во позадина има прекрасни викенд куќи и грчки куќи.
Ако станете рано, можеби еден песочен залив ќе остане само на вас и вашата сакана. Водата тука е немирна, бидејќи ветровите што дуваат често ги креваат брановите. Самата плажа е песочна, но морското дно не е (има камчиња).
Фава е плажа каде покрај лицето со кое сакате да бидете сами, мора да носите и своја опрема за плажа затоа што не е урбанизирана и нема лежалки.

Претходна објаваСовети со кои чоколадната глазура секогаш ќе излезе совршено
Следна објаваМузиката може да помогне во менталното здравје и да ја намали вознемиреноста

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име