Дома Здравје Најраниот знак за дијабетес: Телото вели – шеќерот е превисок

Најраниот знак за дијабетес: Телото вели – шеќерот е превисок

656
0

Веднаш контактирајте со лекар доколку ја забележите оваа промена во вашето тело.


Се повеќе луѓе боледуваат од дијабетес, а овој тренд ќе продолжи и во иднина, велат лекарите. Оваа здравствена состојба мора да се држи под контрола за да се избегнат поголеми компликации.


Многу е важно да се забележи навреме за да се започне навреме со лекување.


Дијабетесот се јавува со голем број симптоми, од заматен вид до силна жед, а денес експертите известуваат дека постои еден не толку познат симптом на дијабетес на кој треба да обрнете внимание. Тоа е форма на нарушување на метаболизмот на коските што може прво да ги зафати забите.


Нарушувањата на метаболизмот на коските се вообичаени кај луѓето со дијабетес, така што тие ќе зафатат околу 50 проценти од пациентите, а едно истражување неодамна докажа дека голем број пациенти со дијабетес со остеопороза ќе доживеат губење на коскената маса во усната шуплина. Ова често ќе се појави на алвеоларната коска која е еден од трите типа на ткива што ги поддржуваат забите во максиларната или мандибуларната коска.


Експертите кои ја направија студијата и чии резултати беа објавени во списанието Frontiers in Endocrinology, предупредуваат дека како што таа коска се распаѓа, забите стануваат слаби, почнуваат да се нишаат и на крајот паѓаат.


Сепак, забите паѓаат во последната фаза од болеста, но истражувачите нагласуваат дека на забите може да се забележат одредени промени пред да се развие дијабетес.


Иако губењето на коскената маса често се поврзува со болеста во доцниот стадиум или лошата контрола на дијабетесот, експертите велат дека промените во усната шуплина често може да се забележат во рана фаза.


Доколку забележите дека забите ви се со послаб квалитет, дека почесто се кршат или кршат, добро би било да го проверите нивото на шеќер. Исто така, болката при јадење може да биде првиот показател за оваа болест.


Доколку оваа болест се открие навреме, има поголеми шанси да се спречат хронични компликации.

Претходна објаваХармоника компири: Декоративни и вкусни закуски
Следна објаваЗнаци дека ви недостасуваат витамини и минерали

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име