Дома Life НАЈПОЗНАТИ РУСКИ ДОКТОР СОВЕТУВА: Еве како да изгубите 12 килограми за еден...

НАЈПОЗНАТИ РУСКИ ДОКТОР СОВЕТУВА: Еве како да изгубите 12 килограми за еден месец!

17218
0

НАЈПОЗНАТИ РУСКИ ДОКТОР СОВЕТУВА: Еве како да изгубите 12 килограми за еден месец!

Доктор Бубновски сам ја испробал оваа диета и постигнал неверојатни резултати

Најпочитуваниот лекар од Русија тврди дека златното правило за слабеење е да станете од масата без да се прејадете. Затоа, ако сè уште се чувствувате малку гладни, престанете да јадете и тргнете се од трпезата.


Аеробните вежби се клучни, не само за слабеење, туку и за одржување на мускулната маса.

Аеробни вежби кои придонесуваат за побрзо губење на тежината се:

едноставно пешачење најмалку 2 часа со брзина од 6-8 км на час (доволно е еден час на нерамен терен);

трчање 20-30 минути, а пулсот е до 140-145 отчукувања во минута;

Чудесна диета со банани

скијање (скијање крос-кантри) најмалку 3-5 км;

пливајте (без запирање) најмалку 1,5–2 km со најбрзо можно темпо

Принципи на добра исхрана следени од д-р Бубновски:

1) Јадете природни производи кои не се преработени (овошје, зеленчук, јаткасти плодови, јајца, житарки, цели зрна, риба, живина, зајачко месо, млеко, сирење)…

2) никогаш не консумирајте конзервирана храна;

3) подгответе јадења кои содржат 2-3 различни состојки (поедноставна храна, подолг живот)

4) избегнувајте шеќер и сол, заменете ги со зачини, сосови; на пример, солта може да се замени со сок од лимон или соја сос, а рафинираниот шеќер може да се замени со шеќер од трска, мед, слатко овошје, темно чоколадо;

5) избегнувајте алкохол, особено додека јадете. Виното и водата што се консумираат со храната се акумулираат во дигестивниот тракт (гастроинтестиналниот тракт) и ги раствораат ензимите што се ослободуваат за да ја разградат храната. Затоа, пиењето чај веднаш по оброкот доведува до дебелеење и лошо варење на јадената храна. За десерт, подобро е да земете лубеница или друго овошје, на пример јаболка;

6) исклучете го кофеинот од исхраната. Неколку часа по кафето се појавува слабост, раздразливост и главоболка. Ова е стимулирачки, па дури и опоен лек.

Дополнително, потребно е да се следи правилниот режим на пиење вода, односно да се пијат најмалку 3 литри вода (12 чаши) дневно.

Ако огладнете после тренинг, најдобро е да почекате половина час и потоа да изедете нешто богато со протеини: риба, пилешко, јајца, но само колку да го задоволите гладот, без да се прејадете.

Претходна објаваРАК НА КОЖАТА НАЈЧЕСТО СЕ ПОЈАВУВА НА ОВИЕ 2 МЕСТА: Симптомите не се само на телото
Следна објаваИМА ДВЕ ГЛАВНИ ПРИЧИНИ ЗА ОВОЈ РЕФЛЕКС: Зошто луѓето постојано трепкаат?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име