Дома Uncategorized @mk Најпознатата билка со одличен вкус е лек за речиси сите болести

Најпознатата билка со одличен вкус е лек за речиси сите болести

588
0

Камилицата се смета за една од најдобрите за лекување на воспаленија на кожата и мукозните мембрани. Помага и при изгореници, рани и чиреви. Корисен е за клизма, затвор и плакнење на гениталиите и јадените места. Камилицата се користи и за плакнење на очите, устата, носот и ушите, како и за сите чувствителни органи.

Се препорачува и за сите болести на цревата и желудникот, грчеви, воспаленија на дебелото црево, надуеност, како и болести на бубрезите, црниот дроб и жолчката, а помага и во лекување на нервни заболувања и ревматизам.

Камилицата е добра и за анксиозност
Истражувањето спроведено во последните пет години покажа дека камилицата помага и во ублажување на чувствата на анксиозност и полесно заспивање. Тоа е затоа што камилицата содржи апигенин, кој е флавоноид. А флавоноидите се хемиски соединенија кои им даваат боја на растенијата и се богати со антиоксиданси, помагајќи му на телото да се бори против стресот.

Чајот од камилица може да биде и едно од решенијата за менструалните проблеми, особено за болките кои ги имаат 93 отсто од жените, а конзумирањето на чајот од камилица може да биде едно од решенијата за овој проблем бидејќи ги ублажува болките и грчевите во мускулите.

Камилицата е добра и за анксиозност бидејќи со подобрување на сонот, опуштање на мускулите и намалување на крвниот притисок, ја смирува и раздразливоста. Кога пиете шолја чај од камилица после вечерата, може да се чувствувате поопуштено и поподготвено за спиење отколку кога не го правите тоа.

Претходна објава5 начини на кои можете да го исчистите вашиот ум од тешки мисли и емоции
Следна објаваДали знаете каде се наоѓа најголемата ископана дупка во светот?(фото)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име