Дома Health Најнова оптимистичка потврда од ДОКТОР

Најнова оптимистичка потврда од ДОКТОР

348
0

Најнова оптимистичка потврда од ДОКТОР

Има добри вести за сите љубители на кафе. Пиењето две до три шолји дневно може да ви помогне да живеете подолго и да го намалите ризикот од кардиоваскуларни болести, сугерира новото истражување.

Во студијата, објавена во рецензираниот „European Journal of Preventive Cardiology“, истражувачите откриле дека благ до умерен внес на мелено, инстант кафе и без кофеин е поврзано со „значително намалување“ на смртноста и кардиоваскуларните болести. Тие вклучуваат коронарна срцева болест, срцева слабост и мозочен удар.

Истражувањето покажа дека учесниците кои пиеле две до три шолји кафе забележале најголемо намалување на ризикот во споредба со оние кои не пијат кафе.

На пример, меленото кафе во оваа количина го намалува ризикот од смрт за 27%, проследено со 14% за кафе без кофеин и 11% за инстант кафе, забележа Европското здружение за кардиологија.

Две до три шолји мелено кафе дневно го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести за 20%, проследено со 9% за инстант и 6% за кафе без кофеин, додаде ESC.

Со или без кофеин?

Утврдено е дека меленото и инстант кафето, но не без кофеин, го намалуваат ризикот од неправилно чукање на срцето наречено аритмија. Четири до пет шолји мелено кафе дневно и две до три шолји инстант кафе ги намалуваат аритмиите за 17% и 12%, соодветно.

Нашите наоди покажуваат дека пиењето скромни количини кафе од сите видови не треба да се обесхрабрува, туку може да се ужива како здраво однесување за срцето – рече авторот на студијата Питер Кистлер, раководител на клиничките електрофизиолошки истражувања во Институтот за истражување на срцето и дијабетес Бејкер во Мелбурн. , во соопштението ESC.

Бидејќи студијата открила здравствени придобивки поврзани со кафето без кофеин и без кофеин, Кистлер ги посочи другите соединенија во кафето како можна причина.

Болката под РЕБРАТА и гасовите можат да бидат сигнал за…

Кофеинот е најпознатата состојка во кафето, но пијалокот содржи повеќе од 100 биолошки активни компоненти. Веројатно е дека соединенијата без кофеин се одговорни за позитивните односи забележани помеѓу пиењето кафе, кардиоваскуларните болести и преживувањето, рече Кистлер.

Здравствените придобивки од кафето утврдени порано

Претходните истражувања сугерираа дека кафето може да обезбеди голем број здравствени придобивки. Тоа вклучува одредена заштита од заболување на црниот дроб, дијабетес тип 2, Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест и срцев удар, забележуваат од клиниката Мајо и Медицина Џонс Хопкинс.

Претходна објаваБолката под РЕБРАТА и гасовите можат да бидат сигнал за…
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 17 МАЈ! Овните оптоварени со обврски, Скорпиите имаат нестабилен љубовен живот!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име