Дома Your Chef НАЈЛЕСНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПОЛНЕТО Пилешко Крцкава кожа однадвор и вкусен ориз одвнатре

НАЈЛЕСНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПОЛНЕТО Пилешко Крцкава кожа однадвор и вкусен ориз одвнатре

309
0

НАЈЛЕСНИОТ РЕЦЕПТ ЗА ПОЛНЕТО Пилешко Крцкава кожа однадвор и вкусен ориз одвнатре

Соберете го семејството околу масата со вкусен ручек кој лесно се подготвува.


Компоненти:

1 пиле средна големина

250 гр варен ориз

1 кромид

2 чешниња лук

1 свежа пиперка

400 мл излупени домати

1 лажица мелен црвен пипер

1 ловоров лист

1 лажичка сечкан магдонос

2 лажици вински оцет

1 лажица шеќер

Премачкување:

50 гр путер

1 лажица мелен црвен пипер

2 лажички магдонос

1 лажичка мајчина душица

Пилешко во сос од лимон (рецепт)


Подготовка :

Сварете го оризот во солена вода и исцедете го. На масло пропржете сечкан кромид и бибер. Кога ќе омекнат додадете го оцетот и другите состојки. Варете додека не испари целата течност, а потоа додадете го оризот и измешајте. Отстранете го ловоровиот лист.

Премачкување: Измешајте го путерот со останатите состојки за да добиете мазна смеса. Пилешкото убаво зачинете го со сол и бибер внатре и надвор. Намачкајте ја смесата со путер рамномерно под кожата и премачкајте го целото пилешко. Потоа наполнете со подготвениот фил, отворот затворете го со чепкалки. Покријте со алуминиумска фолија и печете во рерна загреана на 200 степени околу 1,5 час. Отстранете ја фолијата и печете уште 10-15 минути за пилешкото да добие крцкава кора.

Претходна објаваПОДОБРА ОД БОТОКС Домашната маска со овој зачин ја затегнува кожата и ги намалува брчките за рекордно време
Следна објаваАнтибиотиците никогаш не треба да се земаат со млеко: Еве и со што друго

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име